PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiatraki stawiane bez ochrony społeczności lokalnej

  • farmer.pl/MP    15 maja 2016 - 13:34
Wiatraki stawiane bez ochrony społeczności lokalnej
W związku z przeprowadzoną analizą, zdaniem Najwyższej Izby Kontroli niezbędne jest rozważenie podjęcia działań legislacyjnych (fot. pixabay.com)

Optymalny sposób postępowania władz lokalnych, gwarantujący społeczeństwu ochronę podczas lokalizacji i budowy elektrowni wiatrowych, NIK stwierdziła w trzech z kontrolowanych 51 gmin i 19 starostw powiatowych.
Czy obowiązujące normy prawne oraz ich realizacja skutecznie zabezpieczają interesy społeczności lokalnych w procesie lokalizacji i budowy elektrowni wiatrowych? Takie pytanie postawiła Najwyższa Izba Kontroli i aby na nie odpowiedzieć, przeprowadziła szereg kontroli, obejmujących okres od 2008 do 2015 roku, oceniających różne etapy procesu lokalizacji i budowy elektrowni wiatrowych z uwzględnieniem zaangażowania w ten proces zarówno organów administracji, jak i społeczeństwa.

W wyniku przeprowadzonej analizy, Najwyższa Izba Kontroli wskazała w informacji „Lokalizacja i budowa lądowych farm wiatrowych”, że zarówno obowiązujące normy prawne, jak i ich stosowanie nie zabezpieczają skutecznie interesów społeczności lokalnych w procesie lokalizacji i budowy elektrowni wiatrowych.

Stwierdziła też, że na ogół prawidłowo i terminowo prowadzone były postępowania na każdym etapie procesu lokalizacji i budowy elektrowni wiatrowych.

Niestety tylko sporadycznie realizowany jest sposób postępowania gwarantujący społeczeństwu ochronę:

Cały tekst dostępny na farmer.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Prosument , 2016-05-16 09:18:46

    Dlatego tak wyczekiwana jest przez społeczności lokalne ustawa odległosciowa.