PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiatrakowe referendum w Gołczy

  • PAP    21 kwietnia 2013 - 11:21
Wiatrakowe referendum w Gołczy

Referendum, w którym mieszkańcy odpowiadają na pytanie, czy są za budową farm wiatrowych na terenie ich gminy, odbywa się w niedzielę w gminie Gołcza w woj. małopolskim.
Lokale wyborcze są czynne od godz. 7 do godz. 21. Jak powiedział wójt gminy Gołcza Lesław Blacha, pomysł przeprowadzenia referendum gminnego jest wynikiem protestu mieszkańców ws. planów budowy farmy wiatrowej.

„Były organizowane spotkania z inwestorem i naukowcami badającymi wpływ farm wiatrowych na zdrowie ludzi, jednak nie rozwiały one wątpliwości przeciwników tego przedsięwzięcia. Uznaliśmy więc, że jedyną formą rozstrzygnięcia tej sprawy będzie referendum" - powiedział wójt.

Referendum będzie ważne, gdy weźmie w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy, czyli około 1,5 tys. osób. Jego wynik będzie wiążący dla rady. Jeśli większość opowie się za budową farm wiatrowych, to radni będą musieli przewidzieć w planie zagospodarowania przestrzennego tereny pod tego typu inwestycje.

Referendum w Gołczy jest pierwszym głosowaniem mieszkańców ws. farm wiatrowych w Małopolsce, ale podobne inicjatywy odbywały się już w innych gminach w Polsce.

Według wójta plany wybudowania farmy wiatrowej w małopolskiej gminie ma austriacka firma Finadvice. Chciałaby ona postawić tam do 24 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,5-3 MW

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.