PARTNER PORTALU
 • BGK

Wiceprezydent Gliwic: "Rower miejski nie jest sukcesem"

 • 24gliwice.pl (Michał Szewczyk)    16 lutego 2018 - 09:59
Wiceprezydent Gliwic: "Rower miejski nie jest sukcesem"
fot.24gliwce.pl

– Podróż rowerzysty jest tak samo ważna, jak kierowcy i nie godzimy się na dyskryminujące projektowanie infrastruktury rowerowej – przekonywał Tomasz Herud z Gliwickiej Rady Rowerowej. – Trzeba skończyć z tą mitologią, że wszystko należy się rowerzystom – ripostował wiceprezydent Gliwic Piotr Wieczorek.
 • Gorąco było na Komisji Rozwoju Miasta i Inwestycji Rady Miasta Gliwice. Dyskusja na temat roweru miejskiego i budowy drogi rowerowej przy ul. Zabrskiej szybko przerodziła się w konfrontację dwóch odmiennych wizji rozwoju miasta.
 • Wymiana argumentów to konsekwencja planowanej przebudowy ul. Zabrskiej. Kością niezgody jest planowany przebieg drogi rowerowej, w którym – zdaniem społeczników z Gliwickiej Rady Rowerowej (GRR) – aż roi się od błędów.
 • Także podejście do roweru miejskiego nie jest jednolite. -Rower miejski nie jest sukcesem. Nadal uważam, że to rodzaj atrakcji miejskiej - twierdzi wiceprezydent Gliwic.

Na odcinku 500 metrów ul. Zabrskiej w Gliwicach zaplanowano m.in. pięć przejazdów-skrzyżowań, w tym trzy z sygnalizacją świetlną oraz kilkukrotną konieczność wykonania przez rowerzystę pełnego skrętu, czyli w praktyce zwolnienie bądź nawet całkowite zatrzymanie roweru.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele ZDM, bronili projektu, wskazując na kwestie bezpieczeństwa i uwarunkowania związane z podziemną infrastrukturą.

– Projektant drogi szczegółowo analizował uwarunkowania na ulicy Zabrskiej, szukaliśmy optymalnego rozwiązania, by pogodzić wszystkich uczestników ruchu – przekonywali drogowcy.

– W sprawach rowerowych odbijamy się od tzw. standardów. A czasami małe odstępstwo może zasadniczo zmienić sytuację – zauważał Radosław Truś, wiceprzewodniczący gliwickiego zespołu ds. polityki rowerowej. – Tak stało się na przykład w Katowicach, gdzie jedną z dróg rowerowych zastąpiono na krótkim fragmencie traktem rowerowo-pieszym, po czym z powrotem poprowadzono drogę rowerową. Wszystko dla wygody użytkowania. Nie chodzi przecież o to, żeby robić bezpieczne rzeczy, z których nikt nie korzysta – argumentował.

– Chciałbym prosić raz jeszcze o merytoryczne ustosunkowanie się do postulatów zaprezentowanych przez Gliwicką Radą Rowerową – zwracał się do przedstawicieli ZDM, Kajetan Gornig (PO).

I tak rzeczywiście się stało. GRR otrzymała czas na precyzyjne określenie swoich oczekiwań, do których później ma odnieść się ZDM. 

450 rowerów w 2019 roku? Jest wniosek

Nie był to jednak koniec rowerowych emocji. Radni pochylili się także nad projektem roweru miejskiego.

System rowerowych wypożyczalni ruszył niespełna rok temu. W gliwickim systemie od tego czasu zarejestrowało się ponad 6700 osób, które wypożyczyły rowery ponad 60 tysięcy razy.

– Czy rower miejski okazał się sukcesem? – dopytywał nie bez kozery Piotra Wieczorka, radny Dominik Dragon (PO). Wiceprezydent jeszcze przed startem systemu wyrażał dużo wątpliwości, nazywając go „miejską galanterią”.

– Nie, rower miejski nie jest sukcesem. Nadal uważam, że to rodzaj atrakcji miejskiej, jeden z elementów średniomiejskości. Powinniśmy to mieć, ale nie jest to sukces. Choć oczywiście, zależy co dla kogo jest miarą sukcesu – komentował wiceprezydent Wieczorek i zwracał uwagę na koszty, jakie w ostatnich latach generują wydatki na infrastrukturę rowerową. – Na drogi rowerowe wydajemy nieproporcjonalnie dużo. Rowerzyści stanowią w Europie ledwie 1,5 proc. uczestników ruchu. U nas dużo, dużo mniej. Dlatego musimy działać racjonalnie, a nie tylko patrzeć na ich potrzeby – przekonywał.×
KOMENTARZE (4)

 • czlek, 2018-02-25 15:18:58

  Do Bajczur: Aha, czyli nagle wszyscy są lobbystami oprócz samochodziarzy. Rowerzyści są lobbystami, przewoźnicy komunikacji miejskiej też, może jeszcze się okaże, że pieszy chcący w rozsądnej odległości przejść legalnie przez jednię też jest lobbystą... Tylko kierowcy nie lobbują i są "głosem l...udu". Ciekawe teorie... Zwłaszcza, że przez lata ogromne pieniądze większość miast pakowała niemal wyłącznie w drogi lekceważąc przy tym wszelkie inne środki transportu. Tramwaj drogi tak? A korzystałeś w ogóle z niego, czy miasto oglądasz wyłącznie zza kierownicy? A nie pomyślałeś o tym, że komunikacja w mieście powinna być jak najbardziej wydajna i wtedy wszystkim będzie lepiej? Jakby dzięki tym drogom rowerowym zamiast 1,5% było 15% rowerzystów, to też samochodów byłoby proporcjonalnie mniej i nagle okaże się, że jednak się opłacało. Jak chcesz pakować pieniądze wyłącznie w transport samochodowy, to sam sobie robisz krzywdę, bo będziesz miał tych aut jeszcze więcej na drogach i jeszcze większe korki. Droga donikąd.  rozwiń
 • Bajczur, 2018-02-21 09:04:02

  Wieczorek ma rację nie można ulegać jakiemuś lobby, jakiemukolwiek. Wcześniej było lobby tramwajowe niepoparte żadnymi ekonomicznymi przemyśleniami tylko emocjami i sentymentem. I kto miał rację oczywiście PM Frankiewicz bo komunikacja działa sprawnie a koszty obsługi tramwajów i taboru byłyby ogrom...ne, To realne oszczędności dla miasta, Teraz zaś chcą żeby wszędzie budować trasy rowerowe i wydawać nieproporcjonalnie dużo pieniędzy na lobby rowerowe. A ja bardziej lobbuje za tym by więcej było funkcjonalnych rozwiązań drogowych w mieście dla kierowców, bezpiecznych i umożliwiających szybkie przemieszczanie się po mieście.. Wydawać pieniądze na infrastrukturę rowerową tak ale z rozsądkiem. Gliwice są bogate bo roztropnie wydają pieniądze. Trzeba na każdą złotówkę z miejskiej kasy patrzeć dwa razy zanim się je wyda i zmarnuje.  rozwiń
 • Johnny, 2018-02-19 12:34:11

  "Na drogi rowerowe wydajemy nieproporcjonalnie dużo" - tak Panie Prezydencie, bo przez całe dziesięciolecia nie wydawaliśmy nic lub prawie nic.