PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiceprezydent Warszawy o wielkiej różnicy w kosztach transportu publicznego w Warszawie i GZM. "To stanowi argument"

  • KDS    28 lutego 2018 - 19:23
Wiceprezydent Warszawy o wielkiej różnicy w kosztach transportu publicznego w Warszawie i GZM. "To stanowi argument"
Pomaga zmiana podejścia do roweru jako środka transportu - twierdzi Michał Olszewski (fot.pixabay)

Nie istnieje idealny system transportu publicznego, czyli taki, który zapewni balans między podażą a popytem - w rozmowie z Portalem Samorządowym mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.
Jak wskazuje Olszewski, Warszawa jest liderem, jeśli chodzi o nakłady na transport miejski. - Nasz ponad 3 mld budżet na utrzymanie systemu transportowego jest największym w kraju. Jest większy niż całe budżety niektórych polskich miast. Dobrze wypadamy również, jeśli nakłady przeliczymy na jednego mieszkańca. U nas są dwa-trzy razy większe niż w innych większych miastach. W ostatnich dziesięciu latach niemal dwukrotnie zwiększyliśmy nakłady na transport - wylicza.

Na pytanie, dlaczego w porównaniu do innych stolic europejskich komunikacja miejska w Warszawie nadal jest daleko w tyle, mówi tak: - Mamy nieco inny system transportowy niż istnieje w Berlinie, Wiedniu czy Brukseli, dlatego trudno nas porównywać. Natomiast odnosząc się do liczby pasażerów korzystających z metra, nie mamy się czego wstydzić. Mimo że mamy tylko jedną w pełni skończoną linię i rozwijamy odcinek centralny, to mamy potoki, które są podobne do innych europejskich miast - mówi.

Zaznacza też, że system londyński czy paryski są prawie w całości finansowane ze zwrotów z biletów. Warszawski jest utrzymywany z biletów w 30 procentach. 

- Bilety w Warszawie są dwa, nawet trzy razy tańsze niż w Londynie, Berlinie czy Paryżu.
Od trzech lat nie wprowadzaliśmy korekt w taryfie. Jeśli już to robiliśmy, to tylko po to, by dostosować się do wzrastających kosztów - zaznacza. 

Olszewski znany jest z zamiłowania do jazdy na rowerze. W ten sposób dojeżdża również do pracy. Pytany dlaczego jednoślad nie przyjął się wśród urzędników, mówi tak: - Jest nas coraz więcej. Ja też nie każdego dnia wsiadam na rower. Kiedyś to podsumowałem i wyszło, że jest to około 100 dni w roku. Nie tylko ja, ale też Jacek Jaśkowiak w Poznaniu czy Robert Biedroń w Słupsku narzucają mocny trend. Pomaga zmiana podejścia do roweru jako środka transportu. Jeszcze dziesięć lat temu był on traktowany jak dziwactwo. Dziś jest normą. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.