PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiceprezydent Warszawy: Uczniowie jeżdżą za darmo, tąpnięcia w budżecie nie było

  • KDS    21 lutego 2018 - 08:26
Wiceprezydent Warszawy: Uczniowie jeżdżą za darmo, tąpnięcia w budżecie nie było
W Warszawie z darmowych przejazdów mogą skorzystać uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. (fot. Facebook/Warszawski Transport Publiczny)

W Warszawie nie mieliśmy tąpnięcia, jeśli chodzi o kwestie budżetowe i wpływy ze sprzedaży biletów - w rozmowie z Portalem Samorządowym mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Darmowe przejazdy obowiązują w stolicy od września 2017.
Olszewski pytany o pierwsze podsumowanie, po pół roku od uruchomienia darmowych przejazdów, liczby uczniów korzystających z tego rozwiązania, przyznaje, że jeszcze za wcześnie na szczegółowe dane. - Czekamy do końca roku szkolnego. Jednak już dziś mogę powiedzieć, że odnotowaliśmy wzrost liczby pasażerów - komentuje.

Wskazuje też, że mimo początkowych obaw, co do spraw finansowych, po pierwszych sześciu miesiącach działania programu, odnotowano leki wzrost liczy sprzedanych biletów. - Mogę uspokoić samorządy zainteresowane podobnym rozwiązanie, w Warszawie nie mieliśmy tąpnięcia, jeśli chodzi o kwestie wpływów ze sprzedaży biletów - informuje.

Czytaj więcej: Darmowa komunikacja dla uczniów. Miasta nie są jednomyślne

Od razu zaznacza, że tę sytuację można tłumaczyć systematycznym wzrostem zainteresowania transportem miejskim w stolicy. Na przestrzeni ostatnich ośmiu lat autobusami czy tramwajami jeździ 20 proc. pasażerów więcej.

Jednak Olszewski podkreśla, że ważnym elementem wprowadzenia bezpłatnej komunikacji dla uczniów był aspekt wychowawczy i edukacyjny.

- Dla nas Karta Ucznia ma na celu pokazanie dlaczego poruszanie się transportem miejskim jest tak ważne. Znieśliśmy opłaty, bo dla niektórych mieszkańców zakup biletu był barierą – nie zawsze finansową - ale mentalną do korzystania z niego - wyjaśnia Olszewski.

Karta Ucznia została wprowadzona 1 września 2017 roku. Gwarantuje darmowe przejazdy komunikacją miejską uczniom szkół podstawowych i gimnazjów działających na terenie Warszawy, a także uczniom klas gimnazjalnych w szkołach innego typu działających w stolicy. Z darmowych przejazdów mogą korzystać także uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów oraz uczniowie klas gimnazjalnych w szkołach innego typu mieszkający na terenie Warszawy. Miasto informowało, że z dodatkowego bonusu komunikacyjnego będzie mogło skorzystać ok 150 tys. młodych ludzi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.