Więcej białych plam w transporcie publicznym

Nadal maleją przewozy regularną podmiejską i regionalną komunikacją autobusową, zarazem rosną białe plamy regionów, do których nie dociera żaden środek takiej komunikacji publicznej.
Więcej białych plam w transporcie publicznym
Tego typu transport pełni ważną rolę socjalną, bowiem daje szansę przemieszczania się osób, które nie mają możliwości podróżowania innymi jego rodzajami z powodów obiektywnych (braku w pobliżu linii kolejowych, wieku podróżujących – młodzież, osoby starsze, niepełnosprawności) i społecznych (brak własnego samochodu). Jest też lub była jedyną alternatywą dla zamykanych na trwałe linii kolejowych.

Zdaniem Zdzisława Szczerbaciuka, prezesa zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji, po okresie intensywnego rozwoju tego segmentu, od kilkunastu lat maleje liczba przewożonych pasażerów autobusami, a od 2005 roku – także udział tego segmentu w łącznych przewozach osób komunikacją zbiorową.

Z danych GUS wynika, że jeszcze w 2005 roku autobusy lokalne miały 74,5 proc. udział w przewozach osób (kolej np. 24,7 proc. – dane bez komunikacji miejskiej), a w 2010 roku zmalał on do 68 proc. , przy jednoczesny spadku przewozów komunikacją zbiorową.

Więcej na ten temat tutaj.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE