PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej białych plam w transporcie publicznym

  • wnp.pl (Piotr Stefaniak)    25 czerwca 2012 - 08:24
Więcej białych plam w transporcie publicznym

Nadal maleją przewozy regularną podmiejską i regionalną komunikacją autobusową, zarazem rosną białe plamy regionów, do których nie dociera żaden środek takiej komunikacji publicznej.
Tego typu transport pełni ważną rolę socjalną, bowiem daje szansę przemieszczania się osób, które nie mają możliwości podróżowania innymi jego rodzajami z powodów obiektywnych (braku w pobliżu linii kolejowych, wieku podróżujących – młodzież, osoby starsze, niepełnosprawności) i społecznych (brak własnego samochodu). Jest też lub była jedyną alternatywą dla zamykanych na trwałe linii kolejowych.

Zdaniem Zdzisława Szczerbaciuka, prezesa zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji, po okresie intensywnego rozwoju tego segmentu, od kilkunastu lat maleje liczba przewożonych pasażerów autobusami, a od 2005 roku – także udział tego segmentu w łącznych przewozach osób komunikacją zbiorową.

Z danych GUS wynika, że jeszcze w 2005 roku autobusy lokalne miały 74,5 proc. udział w przewozach osób (kolej np. 24,7 proc. – dane bez komunikacji miejskiej), a w 2010 roku zmalał on do 68 proc. , przy jednoczesny spadku przewozów komunikacją zbiorową.

Więcej na ten temat tutaj.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.