PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej gazu łupkowego niż szacowano

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    30 kwietnia 2012 - 07:39
Więcej gazu łupkowego niż szacowano

Na trzech pomorskich koncesjach należących do firmy Saponis może znajdować się 376 mld m sześciennych gazu łupkowego, w pesymistycznym scenariuszu 128 mld m sześciennych.
Informuje o tym „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na badania prowadzone na od-wiertach spółki. Ponieważ udaje się pozyskać ok. 20 proc. gazu, wydobycie na koncesjach Sławno, Słupsk (zabierz głos/oceń prezydenta) i Starogard ( zabierz głos/oceń prezydenta) sięgałoby 25-75 mld m sześciennych.

Czytaj też: Będziemy frajerami, jeśli nie zarobimy na łupkach

Dziennik zwraca uwagę, że to pierwsze opublikowane szacunki oparte na wynikach odwier-tów; dotąd ilość gazu szacowano na podstawie warunków geologicznych.

Jeżeli inne koncesje byłyby równie zasobne w gaz, to oznaczałoby, że na wszystkich 106 obszarach poszukiwawczych w RP może być 1-3 bln m sześciennych – wylicza „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Prace przy eksploatacji gazu łupkowego to niewielkie zagrożenie

Jak podkreśla gazeta, to znacznie więcej, niż szacunki Polskiego Instytutu Geologicznego wahające się od 1,9 bln m sześc. (w wersji optymistycznej) do zaledwie kilkudziesięciu mld (w pesymistycznej).

Jednak eksperci studzą emocje i nadzieje zwracając uwagę, iż wybrzeże to najbardziej per-spektywiczny region w poszukiwaniu surowca. A koncesje w innych regionach kraju mogą być mniej zasobne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.