PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej nowoczesnych tramwajów

  • PAP    7 stycznia 2011 - 14:45
Więcej nowoczesnych tramwajów

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu podpisało z firmą Solaris umowę na zakup kolejnych pięciu tramwajów Tramino. Po mieście zatem będzie jeździć nie 40 a 45 niskopodłogowych, klimatyzowanych pojazdów szynowych.
Solaris wygrał przetarg i podpisał umowę w listopadzie 2009 roku na dostawę 40 niskopodłogowych, klimatyzowanych pojazdów. Pierwsze egzemplarze są już w produkcji, zostaną dostarczone miastu w czerwcu. Wartość pierwotnej oferty wynosiła 280 mln zł netto. Solaris ma wyprodukować i dostarczyć tramwaje oraz pakiet naprawczy. MPK kupując pięć dodatkowych tramwajów od firmy Solaris skorzystało z opcji rozszerzenia poprzedniego zamówienia. Taką możliwość daje Prawo o zamówieniach publicznych.

Pierwszy tramwaj Tramino powinien wyjechać na poznańskie ulice w połowie tego roku, a ostatni - do końca czerwca 2012 roku. Zakup dofinansowany będzie z budżetu Unii Europejskiej z Funduszu Spójności. Nowe tramwaje mają przewozić kibiców podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012.

Poznańskie Solarisy Tramino są klimatyzowane; jednorazowo przewiozą do 229 pasażerów. Pojazdy mają po sześć drzwi, z czego cztery podwójne o szerokości 1,5 m oraz dwoje pojedynczych o szerokości 0,75 m każde. Wysokość podłogi tramwaju nad torowiskiem w obrębie drzwi to zaledwie 0,35 m. Solarisy Tramino są napędzane czterema silnikami trakcyjnymi, każdy o niezależnym zasilaniu.

Polski Solaris Bus & Coach jest liczącym się w Europie producentem m.in. autobusów. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku z firmy wyjechało ponad 5 tys. autobusów, które jeżdżą po drogach 20 państw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.