PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiecej osób chce zasiłków z pomocy społecznej

  • przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    12 listopada 2009 - 10:16

Więcej osób zgłasza się do gmin z wnioskami o przyznanie wsparcia z pomocy społecznej. Jednak zamrożone kryterium dochodowego uprawniającego do pomocy blokuje dostęp do tych świadczeń - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Gazeta na potrzeby artykułu zebrała wypowiedzi przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej. Poniżej wybrane z nich.

"Udało się nam uzyskać od wojewody dodatkowe 120 tys. zł na dożywianie oraz z budżetu miasta 600 tys. zł na zasiłki okresowe dla osób bezrobotnych, które straciły pracę. Dzięki temu wystarczy nam pieniędzy na wypłaty świadczeń do końca tego roku" - mówi Lidia Leońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

"Danuta Stanilewicz, wicedyrektor MOPS w Stalowej Woli, dodaje, że w porównaniu z wrześniem 2008 r., do jej ośrodka zgłosiło się prawie 300 zupełnie nowych rodzin – Spodziewamy się, że ta liczba może wzrosnąć w następnym roku, bo część osób, które zostały zwolnione z pracy, otrzymała odprawy lub pobiera zasiłek dla bezrobotnych i do nas zgłosi się dopiero, gdy wygasną uprawnienia do tych świadczeń" – mówi Danuta Stanilewicz.".

"Większość ośrodków zwraca uwagę, że to zamrożenie w tym roku kryteriów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej spowodowało, że nie doszło do lawinowego wzrostu liczby wypłacanych zasiłków. Przez kolejne trzy lata, aby ubiegać się o świadczenia, dochód nie może przekraczać 351 zł na osobę w rodzinie oraz 477 zł dla osoby samotnie gospodarującej. – Powoduje to, że wiele osób, którym znacznie pogorszyły się warunki życia, nie może skorzystać z pomocy społecznej, bo tak niski próg dochodowy nie pozwala nam na przyznanie innego niż jednorazowego wsparcia" – tłumaczy Bogusława Miernik, dyrektor MOPS w Bieruniu (woj. śląskie).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.