PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej pociągów na w przewozach regionalnych

  • PAP    11 października 2010 - 16:35
Więcej pociągów na w przewozach regionalnych

Szynobusy i pociągi elektryczne, łącznie za ponad 7 mln zł, zostaną do końca roku kupione przez Podlasie. Pieniądze pochodzą z dotacji budżetu państwa na zakup i modernizację pojazdów szynowych.
Umowa na zakup dwóch nowych szynobusów oraz czterech używanych elektrycznych pociągów została podpisana we wtorek w Białymstoku między wojewodą podlaskim Maciejem Żywno a marszałkiem województwa Jarosławem Dworzańskim. 

Dworzański powiedział, że zakup nowych szynobusów "w istotny sposób" poprawi warunki podróżowania w regionie. Obniży też koszty funkcjonowania transportu finansowanego przez samorząd, bo nowe pojazdy są tańsze w eksploatacji.

Dworzański powiedział, że pomimo tego, iż liczba pasażerów w pociągach co roku systematycznie spada, to wciąż jest zapotrzebowanie na przewozy.

Jak zapowiedział Henryk Toczydłowski z departamentu infrastruktury i ochrony środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, z nowo zakupionych szynobusów będzie można korzystać od początku przyszłego roku.

Dodał, że obecnie w województwie jest dziewięć szynobusów, obsługujących wszystkie trasy w regionie. To m.in. pociągi do Suwałk, Szepietowa, Czeremchy, Hajnówki czy Siedlec (Mazowieckie).

Rządowy projekt zakupu i modernizacji kolejowych pojazdów szynowych, służących do przewozów pasażerskich, jest realizowany w latach 2010-2015. Przeznaczono na ten cel kwotę 700 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa.

Projekt stanowi uchwała Rady Ministrów z 2008 roku w sprawie finansowania regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich oraz porozumienie pomiędzy ministrem infrastruktury a marszałkami województw.

Pieniądze mają być rozdzielone w równych częściach pomiędzy wszystkie województwa. Dodatkowo samorządy każdego z nich ponoszą koszty wynoszące 20 proc. wartości każdej umowy.

Czytaj też:

Przewozy Regionalne kupią 70 pociągów 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.