PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej przydomowych oczyszczalni nad Rospudą

  • PAP    24 czerwca 2013 - 16:05
Więcej przydomowych oczyszczalni nad Rospudą

Blisko 100 przydomowych oczyszczalni ścieków będzie mogło m.in. powstać nad Rospudą (Podlaskie). Będzie to możliwe dzięki 2 mln zł oszczędności w programie na rzecz rozwoju rejonu tej rzeki.
Pieniądze pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program jest realizowany w pięciu gminach: Augustów, Bakałarzewo, Filipów, Nowinka i Raczki. Jego główny cel to uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej nad Rospudą. Gminy dostają dotacje z NFOŚiGW na takie inwestycje. Łącznie na ten cel jest przeznaczonych 100 mln zł. Program rozpoczął się w 2010 roku. Wszystkie inwestycje mają być gotowe do końca 2013 roku, a rozliczanie projektów potrwa do połowy 2014 r.

Oszczędności powstały w trakcie przetargów na inwestycje oraz w trakcie ich realizacji - wyjaśnił w poniedziałek PAP Michał Frydrych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku, który realizuje projekt.

Zaoszczędzone pieniądze pozwolą na dodatkowe inwestycje w gminach: Raczki, Nowinka oraz Augustów. Gmina Raczki będzie mogła przeprowadzić szerszą niż planowano modernizację oczyszczalni ścieków w Dowspudzie; gmina Nowinka zmodernizuje hydrofornię w miejscowości Bryzgiel, a gmina Augustów będzie mogła zbudować około 100 kolejnych przydomowych oczyszczalni ścieków. Dotychczas ta gmina zbudowała ich 507 - poinformował Frydrych.

Dotychczas w ramach programu na konta gmin trafiło łącznie ponad 64 mln zł. Zakończonych lub realizowanych jest 31 projektów o łącznej wysokości dotacji 98,2 mln zł. Gminy dostają dotacje w wysokości 85 proc. kosztów realizowanych przedsięwzięć, resztę dokładają same.

Efektem programu mają być 4 budowane lub modernizowane oczyszczalnie ścieków, 8 zmodernizowanych stacji wodociągowych. Ma też powstać w sumie ponad 2 tys. przydomowych oczyszczalni ścieków: ponad 600 w gminie Augustów, 450 w gminie Raczki, 350 - Filipów, 355 w gminie Bakałarzewo i 300 na terenie gminy Nowinka. Powstaną również 182 km sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami oraz 124,9 km wodociągów. Do kanalizacji zostanie przyłączonych prawie 5,4 tys. mieszkańców, a z przydomowych oczyszczalni będzie korzystać prawie 7,2 tys. mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.