PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiedzą dlaczego jedni mieszkańcy segregują śmieci, a inni nie

  • AW    5 lutego 2013 - 14:02
Wiedzą dlaczego jedni mieszkańcy segregują śmieci, a inni nie

Zakończyła się akcja informacyjno-edukacyjna "4 kolory roku" w Krakowie. Jej głównym celem było poznanie opinii i problemów krakowian związanych z segregowaniem odpadów.
We wtorek,w siedzibie krakowskiego MPO podsumowano akcję "4 kolory roku". Jej celem było poznanie preferencji krakowian związanych z segregacją odpadów, w kontekście nowych zasad gospodarki śmieciowej, które mają obowiązywać od lipca 2013 roku.

W ramach akcji, od końca listopada do połowy grudnia ubiegłego roku ankieterzy przepytali około 1000 respondentów. Ankietę na temat kwestii związanych z selektywną zbiórką odpadów można było też wypełniać w internecie.

- Łącznie poznaliśmy ponad 1200 opinii mieszkańców w tej sprawie. Co wynika z ankiet? Okazuje się, że aż 66,4 proc. krakowian deklaruje segregowanie odpadów, a jedynie 10,1 proc. nie czuje takiej potrzeby - podkreśla Jan Machowski, kierownik biura prasowego krakowskiego magistratu.

Najczęściej odpady segregują mieszkańcy domów (83,4 proc.), a najrzadziej osoby zamieszkujące kamienice (55,8 proc.). Badania pokazują też, że najczęściej segregowanym odpadem jest plastik. Stanowi on aż 60,3 proc. surowca.

Jeśli chodzi o powody segregacji, 71,4 proc. respondentów robi to, ponieważ dba o środowisko. Większość pytanych (60,5 proc.) wie, gdzie znajdują się dzwony do segregacji.

Akcja "4 kolory roku" miała też dać odpowiedź na pytanie, dlaczego część z krakowian nie segreguje odpadów. Nieco ponad 10 proc. pytanych odpowiedziało, że to ich nie interesuje. Spora przeszkodą dla tych osób, które nie prowadzą selektywnej zbiórki jest brak informacji o tym, gdzie znajdują się pojemniki do segregacji.

Badania ankietowe zostały przeprowadzone przy pomocy metody celowej. Dzięki temu wyniki procentowe odpowiadały faktycznej liczbie mieszkańców Krakowa w jego różnych rejonach. Taka metoda pozwoliła również na dotarcie do grup osób o różnym wieku oraz wykształceniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Robo Waste, 2013-02-06 11:42:04

    W strażach miejskich powstaną wydzielone jednostki pod nazwą Szwadrony Śmieci. Funkcjonariusze zostaną wyposażenie w fotoradary najnowszej generacji do prześwietlania wynoszonych śmieci z domu. Na koniec miesiąca fotoradary wystawią fakturę lokatorom - albo ulga segregacyjna - albo opłata podwyższon...a za wymieszanie.  rozwiń