PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiek taboru na kolei. Najmłodsze pociągi ma Łódzka Kolej Aglomeracyjna i Koleje Małopolskie

  • MIW    28 lutego 2018 - 11:48
Wiek taboru na kolei. Najmłodsze pociągi ma Łódzka Kolej Aglomeracyjna i Koleje Małopolskie
Średni wiek pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej to zaledwie rok. (fot. lka.lodzkie.pl)

Średni wiek wagonów pasażerskich to 26 lat – takie dane przynosi najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli w sprawie bezpieczeństwa przewozów kolejowych. Najmłodszym taborem mogą pochwalić się spółki należące do samorządów: Łódzka Kolej Aglomeracyjna oraz Koleje Małopolskie.
W przypadku Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej pociągi mają średnio zaledwie rok, w przypadku Kolei Małopolskich – dwa lata. Mniej niż 10 lat mają jeszcze pojazdy Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie (4,6 roku) i Kolei Wielkopolskich (8,8 roku). Na drugim końcu stawki znajdują się w części samorządowe spółki Przewozy Regionalne (średni wiek taboru to tam 32,9 lat) oraz trójmiejskie PKP SKM (29,7 lat). Niewiele młodsze pociągi posiada prywatna spółka Arriva (29,2 roku).

W swym raporcie NIK podkreśla, że duża liczba nieczynnych i nieposiadających świadectwa bezpieczeństwa pojazdów kolejowych, zajmuje niepotrzebnie tory i ogranicza możliwości wykorzystywania ich do prac manewrowych. Tylko w PKP Intercity prawie 1/3 taboru wagonowego (ok. 920 z 2831) stanowiły w roku 2016 pojazdy nieczynne, a liczba usterek wykazana w dokumentacji ich utrzymania w 2016 r. wyniosła ponad 4350.

Czytaj: Punktualność kolei pasażerskich w Polsce: WKD liderem, Intercity outsiderem

Izba zwraca uwagę, że pociągi złożone z wagonów starszej generacji nie posiadały przeważnie urządzeń wspomagających wsiadanie i wysiadanie osób o ograniczonej zdolności do poruszania się. Nie posiadały monitoringu lub też nie obejmował on wszystkich składów.

NIK stwierdził ponadto, że ogromna różnorodność typów i serii wagonów posiadanych przez przewoźników utrudniała specjalizację i unifikację procesu ich utrzymania. Z analizy dokumentów wynika przy tym, że przewoźnicy (w skali roku) zawierali z podmiotami zajmującymi się utrzymaniem kilkanaście tysięcy umów, co „prowadziło do znacznego zbiurokratyzowania tego procesu”.

Czytaj: Samorządowe koleje wymieniają tabor. Pociągi EN57 odjadą do przeszłości

W związku ze swymi ustaleniami NIK apeluje o podjęcie działań mających na celu zapewnienie funduszy na modernizację taboru kolejowego w perspektywie UE 2021–2027, a w przypadku braku możliwości pełnego wykorzystania funduszy przeznaczonych na inwestycje infrastrukturalne w perspektywie UE 2014–2020 o przesunięcie odpowiedniej kwoty na modernizację taboru.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.