PARTNER PORTALU
  • BGK

Większa liberalizacja na regionalnych torach?

  • wnp.pl    26 lipca 2017 - 20:11
Większa liberalizacja na regionalnych torach?
(Fot. Shutterstock.com)

Komisja Europejska przyjęła do wiadomości możliwość kompensacji za pomoc publiczną, udzieloną w 2015 r. spółce Przewozy Regionalne (kwotą ponad 600 mln złotych), w zamian za deklarację przedstawicieli polskiego rządu ws. szerszej liberalizacji polskiego rynku kolejowego m.in. poprzez wyłanianie w przetargach przewoźników świadczących usługi publiczne.
Oznaczać to może wcześniejsze otwarcie w Polsce tego segmentu rynku przewozów pasażerskich. Jak informuje Wydział ds. Przewozów Pasażerskich Departamentu Kolejowego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, jest to zarazem element nowelizowanej ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Projekt ten jeszcze do końca pierwszego tygodnia sierpnia znajduje się w procedurze konsultacji społecznych.

Nowelizowana ustawa ma m.in. wdrożyć do prawa krajowego założenia unijnego czwartego pakietu kolejowego, które zaczną obowiązywać od 24 grudnia 2017 roku.

Wśród nich są przepisy dotyczące liberalizacji rynku kolejowych przewozów pasażerskich. Zakładają one m.in., że zawieranie umów w trybie bezprzetargowym będzie możliwe na dotychczasowych zasadach do 24 grudnia 2023 roku. Po tym terminie taki tryb będzie silnie ograniczony i uwarunkowany spełnieniem określonych założeń.

Więcej czytaj tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.