PARTNER PORTALU
 • BGK

Większe dofinansowanie z UE dla kolei metropolitalnej

 • lk    7 marca 2011 - 15:45
Większe dofinansowanie z UE dla kolei metropolitalnej

Pomorska Kolej Metropolitalna z 85-procentowym dofinansowaniem trafiła na listę indykatywną Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opublikowało 28 lutego 2011 r. zaktualizowaną listę projektów indywidualnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wśród 335 inwestycji z całej Polski mających zagwarantowane unijne dofinansowanie z PO IŚ znajduje się również Pomorska Kolej Metropolitalna. Dzięki zaangażowaniu samorządu województwa pomorskiego udało się uzyskać aż 85-procentowe dofinansowanie dla tej inwestycji.

- To bardzo dobra wiadomość dla Pomorza - uważa marszałek województwa Mieczysław Struk. - Dzięki tak wysokiemu dofinansowaniu możemy wybudować PKM w najkorzystniejszym dla mieszkańców wariancie, jako linię dwutorową i zelektryfikowaną. To największy projekt infrastrukturalny w historii Samorządu Województwa Pomorskiego i chcemy, aby ta epokowa inwestycja zrealizowana została jak najlepiej.

O zwiększenie unijnego dofinansowania dla PKM z 50 proc. do 85 proc. władze województwa zabiegały od wielu miesięcy. W listopadzie ub.r. minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podczas spotkania z marszałkiem Mieczysławem Strukiem zapowiedziała, że MRR zgodzi się na postulowane przez SWP zwiększenie dofinansowania. Obecnie, po opublikowaniu aktualnej listy indykatywnej PO IŚ, otrzymaliśmy potwierdzenie tych słów na piśmie.

W zatwierdzonym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dokumencie znajdują się najważniejsze inwestycje w Polsce, które w najbliższych latach mają szansę na otrzymanie dofinansowania ze środków unijnych bez konieczności udziału w konkursie.

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej kosztować ma 719 mln zł (netto), z czego 85 proc. - 611 mln zł pochodzić będzie z unijnego dofinansowania. Nowa linia połączy Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej połączy się z istniejącą linią kolejową Gdynia - Kościerzyna. Dzięki PKM zarówno z Gdańska, jak i z Gdyni można będzie dojechać pociągiem do Portu Lotniczego w 25 minut. Oddanie do użytku całej nowej linii PKM planowane jest na początku 2015 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Uśka B., 2011-03-08 08:40:41

  To co tu czytamy jest ogromnie istotne i to dla całego kraju. Trzeba poprzemieszczać lokalizację tych pieniędzy w całym kraju by dało to najlepsze rezultaty dla całej Polski, trzymamy kciuki!!!!
 • poczekalnia, 2011-03-07 23:21:40

  Ciekawe,czy będzie odpowiedni udział własny ? Koleje niby chcą,ale nie za bardzo.Widać wystarczy im własnych pieniedzy...
 • Uszko Moni, 2011-03-07 21:29:10

  Czyli można liczyć na to, że UE włoży w koleje swój "grosik"?