PARTNER PORTALU
  • BGK

Większe Opole będzie mieć Centrum Usług Publicznych

  • PAP    5 sierpnia 2016 - 20:41
Większe Opole będzie mieć Centrum Usług Publicznych
Wizualizacja Centrum Usług Publicznych w Opolu (fot.mat.pras UM Opole)

• Koncepcję Centrum Usług Publicznych w Opolu zaprezentowały władze tego miasta.
• Ma to być jedno miejsce wspólnego świadczenia usług mieszkańcom przez administrację samorządową, podatkową oraz celną – rodzaj wspólnego centrum obsługi klienta.
• Ma to związek z ustaleniem nowych granic i powiększaniem miasta.
Rozstrzygnięty konkurs architektoniczny zakłada budowę kompleksu na terenie b. fabryki samochodów przy ulicach Ozimskiej i Plebiscytowej - w pobliżu ścisłego centrum i głównych arterii miasta. Jednym z elementów projektu ma być duży parking w bezpośrednim sąsiedztwie.

Jak argumentują władze miasta, taki obiekt jest potrzebny - w kontekście powiększenia od 1 stycznia 2017 r. granic Opola, wyzwań oszczędności dla mieszkańców i samorządu, który obecnie wynajmuje część pomieszczeń, a także wobec postulatu decentralizacji umieszczonego w konsultowanej obecnie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Do tego ostatniego dokumentu nawiązał podczas piątkowego spotkania wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego z samorządowcami Opolszczyzny prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

"Decentralizacja, która pojawia się w planie Morawieckiego, to bardzo ważny argument, który na pewno przełoży się również na stabilność samorządów" - mówił Wiśniewski odwołując się do postulowanej tego dnia przez wicepremiera dobrej współpracy administracji, samorządu i przedsiębiorców - na rzecz wsparcia rozwoju gospodarczego.

"Decentralizację rozumiemy w ten sposób, że część instytucji państwowych może pojawiać się w mniejszych ośrodkach i mogą być przenoszone ich siedziby. Dzisiaj prezentujemy też plany budowy Centrum Usług Publicznych, nowego centrum miasta Opola - wspólnie z ministerstwem finansów" - wskazał Wiśniewski.

"Również w Nysie powstanie Centrum Mandatowe, które stworzy kilkaset miejsc pracy - istotnych dla regionu. To też jeden z elementów decentralizacji państwowej, w której instytucje publiczne pojawiają się również w mniejszych ośrodkach, co stabilizuje i wzmacnia te ośrodki - również w kontekście depopulacji" - zasygnalizował prezydent Opola.

Opolskie Centrum Usług Publicznych ma składać się z dwóch odrębnych budynków biurowych administracji samorządowej i rządowej połączonych w przyszłości łącznikiem na poziomie sal obsługi klienta. Planowana całkowita powierzchnia użytkowa zespołu budynków ma wynosić ok. 18 tys. m kw.; pracować ma w nich ok. 600 osób.

"Centrum Usług Publicznych to innowacyjny projekt realizujący misję administracji przyjaznej, efektywnej, skutecznej oraz otwartej dla mieszkańców Opolszczyzny. (...) Ulokowanie w jednym miejscu wielu instytucji obsługujących mieszkańców ułatwi dostęp i załatwienie spraw, co będzie sprzyjać efektywnej i przyjaznej obsłudze mieszkańca" - napisali przedstawiciele opolskiego magistratu w rozesłanej w piątek informacji prasowej.

Pierwszym krokiem do powstania Centrum Usług Publicznych był konkurs architektoniczny, jaki miasto wraz z Izbą Skarbową zorganizowało przy współpracy opolskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Zgodnie z rozporządzeniem ws. ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy gminy, które rząd przyjął 19 lipca br., z początkiem przyszłego roku powierzchnia Opola zwiększy się o sołectwa z podopolskich gmin.

Czytaj też: Spór o powiększenie Opola

Do Opola wcielona zostanie znaczna część gminy Dobrzeń Wielki. Będą to wchodzące w jej skład sołectwa: Czarnowąsy (1534 ha), Borki (161 ha), Świerkle (463 ha) oraz Krzanowice (226 ha), części Dobrzenia Małego (110 ha) oraz części Brzezia (258 ha). Ponadto w skład Opola wejdą też sołectwa Chmielowice (336 ha) i Żerkowice (197 ha) z gminy Komprachcice, sołectwo Winów (279 ha) z gminy Prószków, a także sołectwa Sławice (617 ha), Wrzoski (594 ha) oraz część Karczowa (458 ha) z gminy Dąbrowa.

Ogółem powierzchnia miasta powiększy się w ten sposób o ponad 5,2 tys. ha, czyli 52 km kw. - do 149 km kw. Dzięki powiększeniu granic liczba opolan wzrośnie o 9,2 tys. (do 128 tys.).

Przeciwko powiększeniu powierzchni Opola od miesięcy protestowali samorządowcy i część mieszkańców podopolskich gmin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.