Większość gmin wiejskich ustaliła opłaty za wywóz śmieci. Jak wysokie?

Opłaty te wahają się od 4-14 zł od osoby miesięcznie za wywóz śmieci segregowanych. Najczęściej będzie to 7-8 zł na osobę. Natomiast za niesegregowane śmieci najczęściej proponowana opłata będzie na poziomie 14-16 zł od osoby.
Większość gmin wiejskich ustaliła opłaty za wywóz śmieci. Jak wysokie?

Jak przypominał przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP Mariusz Poznański, przepisy przewidują różne sposoby ustalania opłaty za wywóz śmieci. Może być ona wyznaczona na podstawie liczby mieszkańców w danym lokalu, ilości zużytej wody lub też powierzchni lokalu. Z informacji zebranych przez Związek Gmin Wiejskich wynika, że gminy najczęściej decydują się na ustalenia opłaty na podstawie liczby mieszkańców.

Dodał, że znowelizowana ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach dopuściła zróżnicowanie systemu opłat. Tak więc gmina będzie mogła ustalić inne stawki dla osiedli domów jednorodzinnych, domków letniskowych czy bloków mieszkalnych. Zdaniem Poznańskiego, takie rozwiązanie pozwoli na większą elastyczność i jest bardziej sprawiedliwe.

Według przewodniczącego ZGW, gminy wiejskie nadal protestują w sprawie konieczności zorganizowania przetargu nieograniczonego, bez możliwości zlecenia tego zadania powołanym przez gminy spółkom lub zakładom komunalnym. Wyjaśnił, że Związek zwrócił się w tej sprawie do ministerstwa środowiska, jednak resort podtrzymał stanowisko w tej sprawie, iż firma odbierająca śmieci musi być wybrana w drodze przetargu.

Czytaj też: Nie chcą organizowac przetargów na wywóz odpadów

Dyrektor biura ZGW Paweł Tomczak poinformował, że większość polskich gmin wiejskich do końca 2012 r. podjęła uchwały w sprawie opłat za wywóz śmieci. Wahają się one od 4-14 zł od osoby miesięcznie za wywóz śmieci segregowanych. Najczęściej będzie to 7-8 zł na osobę. Natomiast za niesegregowane śmieci najczęściej proponowana opłata będzie na poziomie 14-16 zł od osoby.

Niewielka część gmin wiejskich, która wybrała sposób naliczania opłaty od gospodarstwa, najczęściej ustaliła ją na poziomie 20-24 zł za odpady segregowane oraz 28-43 zł za odpady niesegregowane - dodał Tomczak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

samorządowcy tak robią ze wszystkim!!!

321, 2013-03-14 22:04:01 odpowiedz

A na jakiej podstawie uchwalily te stawki? Chyba metodą "sufitologiczna" Na razie nie wiedza jaki bedzie poziom cen po przetargach, nie znają kosztów wywozu odpadów (nie słyszałem aby jakaś gmina zapytała o to jakąś firme), nie znają nawet kosztów zagospodarowania odpadów po 1 lipca na R...IPOK...itd rozwiń

777, 2013-03-14 16:09:36 odpowiedz

Nie trzeba się temu bliżej przyglądać aby zauważyć że w tych stawkach jest ukryty kolejny podatek.W moim przypadku opłata będzie trzykrotnie wyższa niż dotychczas

kulfon, 2013-03-11 08:15:05 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE