PARTNER PORTALU
 • BGK

Większość gmin wiejskich ustaliła opłaty za wywóz śmieci. Jak wysokie?

 • PAP    5 marca 2013 - 18:07
Większość gmin wiejskich ustaliła opłaty za wywóz śmieci. Jak wysokie?

Opłaty te wahają się od 4-14 zł od osoby miesięcznie za wywóz śmieci segregowanych. Najczęściej będzie to 7-8 zł na osobę. Natomiast za niesegregowane śmieci najczęściej proponowana opłata będzie na poziomie 14-16 zł od osoby.
Jak przypominał przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP Mariusz Poznański, przepisy przewidują różne sposoby ustalania opłaty za wywóz śmieci. Może być ona wyznaczona na podstawie liczby mieszkańców w danym lokalu, ilości zużytej wody lub też powierzchni lokalu. Z informacji zebranych przez Związek Gmin Wiejskich wynika, że gminy najczęściej decydują się na ustalenia opłaty na podstawie liczby mieszkańców.

Dodał, że znowelizowana ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach dopuściła zróżnicowanie systemu opłat. Tak więc gmina będzie mogła ustalić inne stawki dla osiedli domów jednorodzinnych, domków letniskowych czy bloków mieszkalnych. Zdaniem Poznańskiego, takie rozwiązanie pozwoli na większą elastyczność i jest bardziej sprawiedliwe.

Według przewodniczącego ZGW, gminy wiejskie nadal protestują w sprawie konieczności zorganizowania przetargu nieograniczonego, bez możliwości zlecenia tego zadania powołanym przez gminy spółkom lub zakładom komunalnym. Wyjaśnił, że Związek zwrócił się w tej sprawie do ministerstwa środowiska, jednak resort podtrzymał stanowisko w tej sprawie, iż firma odbierająca śmieci musi być wybrana w drodze przetargu.

Czytaj też: Nie chcą organizowac przetargów na wywóz odpadów

Dyrektor biura ZGW Paweł Tomczak poinformował, że większość polskich gmin wiejskich do końca 2012 r. podjęła uchwały w sprawie opłat za wywóz śmieci. Wahają się one od 4-14 zł od osoby miesięcznie za wywóz śmieci segregowanych. Najczęściej będzie to 7-8 zł na osobę. Natomiast za niesegregowane śmieci najczęściej proponowana opłata będzie na poziomie 14-16 zł od osoby.

Niewielka część gmin wiejskich, która wybrała sposób naliczania opłaty od gospodarstwa, najczęściej ustaliła ją na poziomie 20-24 zł za odpady segregowane oraz 28-43 zł za odpady niesegregowane - dodał Tomczak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (5)

 • 321, 2013-03-14 22:04:01

  samorządowcy tak robią ze wszystkim!!!
 • 777, 2013-03-14 16:09:36

  A na jakiej podstawie uchwalily te stawki? Chyba metodą "sufitologiczna" Na razie nie wiedza jaki bedzie poziom cen po przetargach, nie znają kosztów wywozu odpadów (nie słyszałem aby jakaś gmina zapytała o to jakąś firme), nie znają nawet kosztów zagospodarowania odpadów po 1 lipca na R...IPOK...itd  rozwiń
 • kulfon, 2013-03-11 08:15:05

  Nie trzeba się temu bliżej przyglądać aby zauważyć że w tych stawkach jest ukryty kolejny podatek.W moim przypadku opłata będzie trzykrotnie wyższa niż dotychczas