PARTNER PORTALU
 • BGK

Większość Polaków chce elektrowni jądrowej

 • pap/em    10 stycznia 2017 - 12:58
Większość Polaków chce elektrowni jądrowej
48 proc. badanych zgodziłoby się na budowę elektrowni jądrowej w okolicy swojego miejsca zamieszkania (fot. fotolia)

• 61 proc. Polaków chce budowy elektrowni jądrowej w kraju - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Energii. Resort podkreśla, że to najwyższy wynik w historii badania.
• Niemal 80 proc. społeczeństwa jest zdania, że budowa polskiej elektrowni jądrowej powinna zostać zrealizowana przy aktywnym udziale państwa. 
• W Programie Polskiej Energetyki Jądrowej założono, że uruchomienie pierwszego bloku jądrowego w Polsce nastąpi w roku 2024.
W porównaniu do 2015 r. odsetek zwolenników budowy elektrowni jądrowej wzrósł o 10 punktów procentowych. Spośród zwolenników, 21 proc. zdecydowanie popiera realizację tej inwestycji, a ponad 40 proc. jest raczej za. Wśród przeciwników 16 proc. opowiedziało się zdecydowanie przeciw a 18 proc. wyraziło przeciw umiarkowany.

Co ciekawe, 48 proc. badanych zgodziłoby się na budowę elektrowni jądrowej w okolicy swojego miejsca zamieszkania. Zdecydowana większość badanych (68 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, że elektrownia jądrowa jest dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Taki sam odsetek uznaje budowę, tego niskoemisyjnego źródła energii, za dobry sposób walki ze zmianami klimatycznymi.

Niemal 80 proc. społeczeństwa jest zdania, że budowa polskiej elektrowni jądrowej powinna zostać zrealizowana przy aktywnym udziale państwa. 79 proc. badanych zgadza się na finansowe wsparcie państwa w celu zapewniania sprawnej realizacji inwestycji - podkreśliło ministerstwo w komunikacie. Temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce jest ważny dla ponad 73 proc. społeczeństwa, jednak swój poziom wiedzy na temat energetyki jądrowej Polacy oceniają średnio (na szkolną ocenę 3). Zdecydowana większość Polaków (86 proc.) dostrzega potrzebę kampanii informacyjnej poświęconej tematyce energetyki jądrowej.

Sondaż został zrealizowany przez ASM Centrum Badań i Analiz Rynku w dniach 14-30 listopada 2016 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 2 000 respondentów w wieku 15-75 lat.

W październiku ub.r. resort energii zapowiedział, że w pierwszym kwartale 2017 r. przedstawi założenia, model finansowania i postępowania przetargowego dla polskiej elektrowni jądrowej.

Resort podkreślił wtedy, że program jądrowy ma istotne znaczenie dla realizacji krajowych zobowiązań związanych z polityką klimatyczno-energetyczną i ochroną środowiska. Ze względu na zeroemisyjny charakter wytwarzania energii jądrowej jego realizacja wesprze utrzymanie udziału węgla kamiennego w polskiej elektroenergetyce i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne poprzez zapewnienie stabilnych dostaw energii. Ma się też przyczynić do reindustrializacji kraju, wdrożenia nowych technologii i zwiększenia potencjału eksportowego polskich przedsiębiorstw. Program wpisuje się w cele "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - podkreśliło ministerstwo.

W Programie Polskiej Energetyki Jądrowej założono, że uruchomienie pierwszego bloku jądrowego w Polsce nastąpi w roku 2024. W ubiegłym roku PGE w korespondencji technicznej z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) zapowiedziała, że pierwszy blok jądrowy ruszy w roku 2029.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (8)

 • tarnobrzeski, 2017-01-11 13:16:33

  Dlaczego 100 % postawionych wiatraków w Polsce należy do kapitału zachodniego ? Dlaczego tzw.Ziemie Zachodnie w Polsce są zaopatrywane w prąd elektryczny z Niemiec ? W jakim celu Niemcy kupują prąd elektryczny od francuzów i belgów z ich elektrowni atomowych a później sprzedają Polakom po cenie prąd...u węglowego ? W jakim celu Rosja sprzedaje Polakom tani, niskokaloryczny, skamieniały węgiel ? Dlaczego UE zabrania Polsce odmowy kupna tegoż węgla od Rosji ? I tak dalej i temu podobne. Łatwo zrozumieć. Tylko zakute łby POkrętaczy i "nowoczesnej" dobrze wiedzą DLACZEGO. Jednym słowem: TARGOWICA-TARGOWICA-TARGOWICA !!!  rozwiń
 • glaertes1, 2017-01-11 12:22:13

  W skolonizowanych pseudo europejskich bantustanach propaganda i natrętne "lokowanie" produktu czy inwestycji jest wtłaczane w te polskie zakute łby, po to, aby Polacy myśleli, że ktoś czyli Władza, Posłowie martwią się o nich! Hehehehe!
 • Rysia-Krysia, 2017-01-11 11:44:47

  USA i Chiny inwestują grubą mamonę w zieloną energię (wyścig trwa) więc zaraz się okaże, że my będziemy mieć atomowego i drogiego bubla a jak będziemy potem cmokać, achać i filozofować nad kolejnym rozwiązaniem, które też będzie już nieaktualne... oh ach cmok..