PARTNER PORTALU
 • BGK

Większość Polaków uważa, że ustawa śmieciowa jest dobra

 • PAP    20 czerwca 2013 - 16:34
Większość Polaków uważa, że ustawa śmieciowa jest dobra

68 proc. Polaków uważa, że rozwiązania ustawy śmieciowej są dobre lub bardzo dobre - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie resortu środowiska. Minister Marcin Korolec spodziewa się, że większość gmin powinna zdążyć z przetargami na odbiór śmieci przed 1 lipca.
W czwartek na konferencji prasowej minister środowiska przedstawił wstępne wyniki badania CBOS, przeprowadzonego na zlecenie resortu w pierwszej połowie maja. Pełne wyniki mają być upublicznione na początku przyszłego tygodnia.

Według badania rozwiązania ustawy śmieciowej (m.in. przetargi na wybór firm odbierających śmieci, sortowanie odpadów), bardzo dobrze ocenia 21 proc. badanych; raczej dobrze - 47 proc. Nowe rozwiązania zdecydowanie źle ocenia 7 proc. ankietowanych, a 16 proc. - raczej źle. 9 proc. ankietowanych nie miało zdania w tej sprawie.

Czytaj też: Gminy muszą zapewnić kontenery na odpady

Od 1 lipca gminy będą miały obowiązek przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Samorządy są także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

"Ta wielka cywilizacyjna zmiana (...) jest przez nas wszystkich oceniania bardzo dobrze" - skomentował wyniki sondażu Korolec. "Przepisy ustawowe są dobre, mamy pewne problemy, ale ta zmiana jest nie tylko potrzebna, ale także dobrze oceniana" - dodał.

Korolec zaznaczył, że według badania 96 proc. Polaków czuje się poinformowanych co do nowych zasad, jakie będą obowiązywały po 1 lipca, ile będą płacić za odbiór śmieci i jak ten proces będzie przebiegał. "W tej materii nastąpiła poważna zmiana, ponieważ jeszcze w marcu zaledwie 32 proc. z nas czuło się poinformowanych" - zauważył.

Czytaj też: Gdzie rozstrzygnięto najwięcej przetargów śmieciowych?

Minister poinformował również, że z dobrowolnych ankiet zebranych od gmin wynika, że 19 proc. samorządów zakończyło już procedury przetargowe na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, a blisko 67 proc. ma szanse zakończyć te procedury przed 1 lipca.

Z danych resortu wynika także, że w 12 proc. gmin trwają procedury wybierania firm, lecz prawdopodobnie nie zakończą się one przed 1 lipca. W 2 proc. samorządów przetargi w ogóle nie wystartowały.

"Mamy ustalenia ustawowe gwarantujące, że śmieci będą odbierane od mieszkańców na koszt gminy" - przypomniał minister. Chodzi o art. 6s ustawy, który mówi, że jeżeli gmina nie realizuje obowiązku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, to właściciel nieruchomości jest obowiązany do przekazania odpadów, na koszt gminy, podmiotowi odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanemu do rejestru działalności regulowanej.

Z informacji resortu wynika, że w dużej części gmin zwycięzcami przetargów są firmy prywatne (tak jest w 354 przypadkach, co stanowi 76,6 proc. rozstrzygniętych postępowań). W 75 samorządach wybrano spółki ze stuprocentowym udziałem gminy (16,2 proc. przetargów), a w 34 wybrano firmy z udziałem gminy mniejszym niż sto procent. (ok. 7 proc. przetargów).

Analizę resort przygotował na podstawie ankiet przesłanych przez 1329 gmin. Stanowi to 54 proc. wszystkich gmin w Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (8)

 • Roman, 2013-07-04 10:11:41

  Propaganda sukcesu jak za Gierka
 • Agnieszka, 2013-06-30 15:06:13

  Nie wiem skąd te badania, bo wszyscy dookoła mnie są niezadowoleni z ustawy i sposobu jej interpretowania. To zgroza w XXI wieku zmuszać ludzi do płacenia słonych pieniędzy za wywóz odpadów, wówczas gdy większość z nich do tej pory robiła to dużo taniej. Uważam że jest gorzej niż za komunistów, usta...wa to zamach na wolność człowieka. A stwierdzenie, że gminy zapłacą jest fałszem którym mydli się oczy Polaków. Wszyscy wiemy, że każdy ma zapłacić słone pieniądze za to, nie wiem czemu Polacy jeszcze nie protestują przeciwko niewolnictwu który im grozi. Mamy przecież wolny rynek, to czemu sama nie mogę decydować kto i za ile odbierze moje śmieci!  rozwiń
 • Do JodkaMordki, 2013-06-24 14:53:32

  Zabrudzone odpady nie podlegają selektywnej zbiórce.