PARTNER PORTALU
  • BGK

Większość świętokrzyskich gmin rozstrzygnęła przetargi śmieciowe

  • PAP    28 czerwca 2013 - 15:43
Większość świętokrzyskich gmin rozstrzygnęła przetargi śmieciowe

- Do południa w piątek ze 102 gmin w województwie świętokrzyskim 84 zakończyły procedurę przetargową ws. wywozu śmieci - poinformowała rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego Agata Wojda. Jedna gmina, Ożarów, w ogóle nie ogłosiła przetargu.
"Ta liczba gmin, które sfinalizowały przetargi, czyli podpisały umowy, zmienia się dynamicznie. Obecnie to 84 samorządy, jeszcze wczoraj było ich ok. 60" - powiedziała Wojda. Dodała, że wiele z pozostałych gmin deklaruje, że podpisze umowy w poniedziałek.

"Te gminy, które nie zdążyły do 1 lipca, wprowadzają rozwiązania zastępcze, czyli podpisują czasowe umowy z firmami lub zlecają to zadanie spółkom komunalnym" - wyjaśniła. Niektóre z nich miały problemy w procedurze przetargowej. "Np. w Stąporkowie przetarg był już rozstrzygnięty, ale jego zwycięzca się wycofał" - powiedziała. Jak dodała Wojda, jedyną gminą w województwie świętokrzyskim, która zapowiedziała, że nie wyłoni pomiotu w trybie przetargowym, jest gmina Ożarów (pow. opatowski).

Czytaj też: Za mało wiemy o ustawie śmieciowej

"Do tej chwili nie ogłosiliśmy przetargu, ponieważ chcemy zaprotestować przeciwko formie, jaka została nam narzucona z góry. Nasze przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej nie mają szansy uczestniczyć w gospodarce śmieciowej" - powiedział w piątek burmistrz miasta i gminy Ożarów Marcin Majcher. Dodał, że do tej pory Ożarów miał dobrze przygotowany program gospodarki odpadami realizowany przez własną firmę sprzętem zakupionym ze środków unijnych.

"Jesteśmy świadomi konsekwencji naszego działania, nie tylko finansowych, ale również dyscyplinarnych. Mamy jednak swoje racje i chcemy ich bronić" - dodał Majcher.

Wśród gmin, które wprowadzają od 1 lipca rozwiązanie zastępcze, są Kielce. Tam termin składania ofert przez firmy ws. wywozu śmieci został wydłużony do 8 lipca. Pierwotnie miał upłynąć 18 czerwca. Zmianę terminu urząd uzasadnia uwagami dotyczącymi specyfikacji przetargowej, jakie zgłosiły firmy zainteresowane udziałem w tym przetargu.

W związku z zaistniałą sytuacją, władze Kielc zdecydowały się na uruchomienie od 1 lipca rozwiązania przejściowego, polegającego na podpisaniu z firmą dwumiesięcznej umowy. "To dwumiesięczny bufor do czasu rozstrzygnięcia przetargu" - tłumaczył dyrektor wydziału środowiska i usług komunalnych Urzędu Miasta Robert Urbański.

Ustawa nakłada na gminy obowiązek przejęcia od 1 lipca odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi na swoim terenie. Gminy są m.in. zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.