PARTNER PORTALU
 • BGK

Wiele znaków zapytania wokół spalarni odpadów

 • WNP.pl (Tomasz Elżbieciak)    25 czerwca 2014 - 11:58
Wiele znaków zapytania wokół spalarni odpadów

Inwestorzy już budowanych, a także planowanych spalarni odpadów komunalnych nie mają jasności ws. ważnych aspektów działania takich zakładów. Chodzi m.in. o zagospodarowanie żużli oraz kwalifikowanie części wyprodukowanej energii elektrycznej do OZE. Tymczasem spalarnie mają być jednym filarów systemu gospodarki odpadami.
Aktualnie w budowie znajduje się sześć dużych spalarni odpadów komunalnych o łącznej mocy przerobowej ok. 1 mln ton. Są to zakłady w Poznaniu, Krakowie, Szczecinie, Białymstoku, Bydgoszczy i Koninie.

Spalarnie mają być ważnym elementem systemu gospodarki odpadami. Jego ramy wyznaczyła obowiązująca od 1 lipca 2013 r. tzw. "ustawa śmieciowa", która gminom przekazała odpowiedzialność za odpady komunalne.

Czytaj też:  MIiR stawia poznańską spalarnię za wzór

Henryk Skowron z Inżynierskiego Biura Konsultingowego, specjalizującego się w tematyce spalarni odpadów, przypomniał, że obecnie trwają prace nad rządową "małą nowelizacją" ustawy, w której znajdą się poprawki dotyczące najpilniejszych kwestii, m.in. obligatoryjności kierowania odpadów do Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

W ich przypadku koszt na bramie zakładu jest wysoki, gdyż są to specjalistyczne, technicznie odpowiednio wyposażone obiekty. Natomiast te obiekty, które mają status zastępczych RIPOK-ów, przyjmują odpady po niższej cenie. Dlatego trafiają się przypadki, że firmy, które wygrały przetargi na odbiór odpadów, chętniej tam kierują odpady.

- W efekcie dobrze wyposażone i działające instalacje o pełnym statusie RIPOK odbierają mniejszy strumień odpadów niż przed 1 lipca 2013 r. To zaprzecza logice nowego systemu i blokuje jego racjonalne funkcjonowanie - podkreślił Skowron.

Równolegle dla resortu środowiska pracuje zespół prof. Andrzej Kraszewskiego.  

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Anty, 2014-06-25 21:47:35

  Do w.potega@neostrada.pl: Dyżurny komentator na posterunku... Jak zwykle krytyka niczym nie poparta, oraz brak konkretnych propozycji. Żeby ( publicznie ) zabierać głos trzeba wiedzieć o czym się mówi.
 • LePetit, 2014-06-25 18:58:47

  Spalarnie są bardzo złym rozwiązaniem. Jedynym i prawidłowym rozwiązaniem jest utylizacja odpadów stosując pirolize.
 • w.potega@neostrada.pl, 2014-06-25 14:28:49

  System jest zły, bo został źle zaprojektowany. Ratowanie RIPOK-ów jest brnięciem w źle wybranym kierunku. Trzeba zaprojektować system tani i efektywny. Każdy projekt takim powinien być. Tani i efektywny projekt to ,,segregacja u źródła", czyli w gospodarstwach domowych plus kompleksowe punkty s...elektywnej zbiórki odpadów komunalnych (KPSZOK-i), zlokalizowane blisko osiedli mieszkaniowych. Pieniądze podatników (polskich i europejskich) wyrzucane na RIPOK-i trzeba przeznaczyć na taki system w ktorym nie będziemy najpierw śmieci łączyć po to aby je potem rozdzielać, ponosząc zbędne dodatkowe koszty i tracąc na wartości surowców wtórnych. Spalarnie są potrzebne.  rozwiń