PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielka inwestycja w katowicką sieć ciepłowniczą

  • pap    18 maja 2015 - 11:11

Do końca roku Tauron Ciepło zrealizuje inwestycję o wartości około 55 mln zł w Zakładzie Wytwarzania (ZW) Katowice. Buduje tam trzy kotły olejowo-gazowe o mocy sumarycznej ok. 114 megawatów.
Celem realizacji inwestycji jest dostosowanie zdolności wytwórczej katowickiego zakładu do wielkości mocy zamówionej w tym źródle, z zastosowaniem najlepszych praktyk w zakresie wytwarzania ciepła i ochrony środowiska.

"Stale modernizujemy i rozbudowujemy miejską sieć ciepłowniczą oraz realizujemy nowe inwestycje w obrębie źródeł. Budowa kotłów olejowo-gazowych w Zakładzie Wytwarzania Katowice umożliwi nam pokrycie rosnącego zapotrzebowania na moc cieplną w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej po 2015 r." - powiedział prezes Tauron Ciepło Henryk Borczyk.

W ramach inwestycji powstaną trzy kotły gazowo-olejowe, zbiorniki oleju opałowego, gospodarka olejowa, przyłącze gazu i niezbędna infrastruktura. Zakończono już prace fundamentowe w zakresie gospodarki gazowej, olejowej wraz ze zbiornikami magazynowymi i stacją rozładunkową oleju, hali kotłowni i komina.

"Aktualnie trwa montaż hali kotłowni oraz prace fundamentowe estakad oleju i gazu. Najważniejsze zadania związane z realizacją tej inwestycji dopiero przed nami. Jeszcze w maju planujemy rozpoczęcie montażu zbiorników magazynowych oleju, na czerwiec zaplanowane są dostawy poszczególnych komponentów kotłów na budowę" - poinformował kierownik projektu Sebastian Czarnik.

Produkują ciepło dla Katowic, Siemianowic, Sosnowca i Czeladzi

Zakład Wytwarzania Katowice jest podstawowym źródłem energii cieplnej dla Katowic, Siemianowic Śląskich, Sosnowca i Czeladzi. Produkcja energii elektrycznej i ciepła w bloku w katowickiej elektrociepłowni odbywa się w procesie wysokosprawnej kogeneracji - czyli produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w skojarzeniu.

W skład instalacji energetycznego spalania paliw w ZW Katowice wchodzą obecnie trzy kotły: kocioł fluidalny - opalany węglem kamiennym i mułem węglowym wraz z możliwością współspalania biomasy o mocy cieplnej wprowadzanej w paliwie 378 megawatów, oraz dwa kotły wodne - opalane węglem kamiennym, każdy o mocy cieplnej wprowadzanej w paliwie 158,8 megawatów.

Budowane trzy nowe olejowo-gazowe kotły szczytowe, o łącznej mocy cieplnej ok. 114 megawatów zastąpią podlegające derogacji kotły wodne. Z końcem roku 2015 przewidziane jest podpisanie protokołu przejęcia całej inwestycji do eksploatac

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.