PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielka zbiórka elektroodpadów

  • wer/mat. pras.    7 września 2011 - 12:45
Wielka zbiórka elektroodpadów

Podczas ogólnopolskiej akcji sprzątania świata w 7 miastach Polski 16 i 17 września zostanie zorganizowana zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Podczas organizowanej już po raz 18. przez Fundację Nasza Ziemia akcji sprzątanie świata – Stena Recycling, tegoroczny partner inicjatywy, przeprowadzi zbiórki elektroodpadów w Warszawie, Gdyni, Swarzędzu, Łodzi, Siemianowicach Śląskich, Szczecinie i Wrocławiu. W wybranych punktach przyjmowane będą zarówno „duże gabaryty”, czyli lodówki, pralki, mikrofalówki czy zmywarki, jak i małe sprzęty - suszarki, lokówki czy stare magnetofony, a także telefony komórkowe.

Część dochodu z zebranych w czasie akcji zużytych sprzętów będzie przeznaczych na rzecz programu Zielona Stopa Filantropa. Jego celem jest poprawa efektywności energetycznej w placówkach służących dzieciom (m.in. rodzinne domy dziecka) poprzez zapewnienie  energooszczędnych świetlówek oraz sprzętu AGD wysokiej klasy.

- Pragniemy pokazać, że sprzątanie świata warto zacząć od własnego podwórka. Zbiórka sprzętów to dobra okazja do pozbycia się zalegających w domach i piwnicach nieużywanych urządzeń. Nawiązując do idei tegorocznego sprzątania świata chcemy też namówić do oczyszczenia lasów z porzuconych tam starych sprzętów - podkreśla Anna Nowakowska, dyrektor ds. PR, marketingu i marki w Stena Recycling.

- Zależy nam na tym, by budować świadomość jak istotne dla obecnych pokoleń jest rozważne korzystanie z zasobów. Oddając zużyte sprzęty do recyklingu, by wykorzystać je powtórnie do tworzenia nowych produktów, możemy znacząco wpłynąć na ochronę naturalnych zasobów ziemi oraz redukcję emisji CO2. - dodaje.
   
Elektroodpady to wszystkie niedziałające urządzenia elektryczne i elektroniczne, które były zasilane prądem lub bateriami, a także świetlówki. Każde z tych urządzeń posiada elementy nadające się do ponownego przetworzenia, które stanowią cenne źródło nowych surowców.

Jednocześnie elektroodpady zawierają substancje, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i środowiska. Dlatego zgodnie z polskim prawem nie można ich wyrzucać do zwykłych pojemników - należy je umieścić w specjalnych kontenerach lub oddać do punktu zbiórki. Następnie muszą być poddane bezpiecznemu procesowi recyklingu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.