PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolscy radni domagają się rozwiązania sprawy nielegalnych składowisk odpadów

  • PAP/KDS    19 czerwca 2017 - 16:16
Wielkopolscy radni domagają się rozwiązania sprawy nielegalnych składowisk odpadów
Zdjęcie ilustracyjne (fot.pixabay.com)

Radni sejmiku wielkopolskiego podczas poniedziałkowej sesji (19 czerwca) zajęli stanowisko w sprawie konieczności wprowadzenia regulacji prawnych przeciwdziałających składowaniu i magazynowaniu odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Jest to reakcja na to, jak kilka tygodni temu na terenie dwóch żwirowni w powiecie konińskim znaleziono kilkaset beczek z chemikaliami.
W stanowisku przyjętym w poniedziałek podczas sesji wielkopolskiego sejmiku radni podkreślili, że powtarzające się przypadki składowania i magazynowania odpadów niebezpiecznych w miejscach do tego nieprzeznaczonych budzą niepokój i wymagają niezwłocznego podjęcia prac legislacyjnych.

"Z jednej strony istnieje potrzeba oddziaływania, czy to w formie prewencji, czy też w drodze represji (już po dokonaniu działania niezgodnego z prawem), z drugiej zaś konieczne jest wyposażenie organów ochrony środowiska w instrumenty pozwalające na skuteczniejszą kontrolę prowadzonej działalności i egzekwowanie ustawowych obowiązków" - stwierdzili radni.

Jak stwierdzono w stanowisku, proceder składowania i magazynowania niebezpiecznych odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych często prowadzony jest "niejako przy okazji wykonywania działalności gospodarczej, w ramach uzyskanych decyzji administracyjnych".

W opinii radnych, istotną regulacją o charakterze prewencyjnym byłoby zobligowanie podmiotów wykonujących działalność objętą pozwoleniem, zezwoleniem czy koncesją do zabezpieczenia roszczeń z tytułu wystąpienia negatywnych skutków w środowisku oraz szkód w środowisku. Ich zdaniem wskazane jest również uproszczenie przepisów o prowadzeniu kontroli wykonywanej działalności gospodarczej.

Zdaniem autorów stanowiska, warto rozważyć wprowadzenie nowych administracyjnych kar pieniężnych oraz przepisów karnych dotyczących wykroczeń. "Refleksji wymaga również dokonanie penalizacji (…) szczególnego rodzaju czynu zabronionego, jakim jest składowanie i magazynowanie odpadów w miejscu do tego nieprzeznaczonym" - napisano w stanowisku.

Sejmik przyjął uchwałę ws. stanowiska z inicjatywy marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka. Samorząd województwa odpowiedzialny jest m.in. za kształtowanie polityki ochrony środowiska oraz promocji zachowań ekologicznych i chroniących środowisko na terenie regionu. Teraz dokument trafi do premiera i marszałka Sejmu.

Na przełomie maja i czerwca na terenie żwirowni w miejscowości Depaula strażacy wydobyli ponad 400 beczek z niebezpiecznymi substancjami. W maju na terenie żwirowni w miejscowości Przyjma znaleziono ponad 250 beczek z chemikaliami. Sprawę bada prokuratura.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • zerwać z państwem teorety, 2017-06-19 21:04:27

    Może wreszcie rząd i inne elementy władz przestaną się "ślizgać".... nowiny.gliwice.pl/nielegalne-smieci-w-kamieniolomie-w-swibiu-sledztwo-sie-slizga