Wielkopolska: Przejazd A2 między Nowym Tomyślem a Koninem będzie droższy

• 1 marca tego roku zmienią się stawki za przejazd płatnymi odcinkami A2 między Nowym Tomyślem a Koninem (Wielkopolskie).
• Samochody osobowe i motocykle zapłacą za przejazd 57 zł, czyli o 3 zł więcej niż dotąd.
Wielkopolska: Przejazd A2 między Nowym Tomyślem a Koninem będzie droższy
Zmiany cen za przejazd spowodowane są koniecznością spłaty zadłużenia zaciągniętego na budowę autostrady, planowanymi inwestycjami, oraz kosztami utrzymania autostrady (fot. pixabay)

Podobna podwyżka miała miejsce przed rokiem. Obecnie za przejazd 149 km autostrady między Nowym Tomyślem a Koninem kierowca auta osobowego płaci 54 zł - po 18 zł za przejazd każdym z trzech płatnych odcinków.

Od marca wzrosną też opłaty za przejazd trasą pojazdów ponadnormatywnych. Zmiana stawek opłat będzie wprowadzona od godz. 6 rano. Rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA) Zofia Kwiatkowska poinformowała w środę, że zmiany cen za przejazd spowodowane są koniecznością spłaty zadłużenia zaciągniętego na budowę autostrady, planowanymi inwestycjami, oraz kosztami utrzymania autostrady.

"Podwyżka opłat wynika z faktu, że A2 między Nowym Tomyślem a Koninem jest jedynym odcinkiem autostrady A2, który w pełni finansuje i utrzymuje się z pobieranych od kierowców opłat. W przeciwieństwie do autostrad publicznych, na których opłaty wnoszone przez kierowców pokrywają mniej niż 40 proc. samych kosztów utrzymania, odcinek A2 Nowy Tomyśl - Konin nie jest dotowany z budżetu, ani zwolniony z podatku VAT" - powiedziała Kwiatkowska.

Jak dodała, stawki za przejazd autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl - Konin ustalane są w oparciu o obowiązującą umowę koncesyjną, wieloletni plan finansowy oraz prognozy ruchu. Wśród inwestycji planowanych przez spółkę są m.in.: wymiana warstwy ścieralnej nawierzchni na odcinku Września - Konin i budowa Obwodu Utrzymania Autostrady we Wrześni. Cały czas trwają też prace przygotowawcze przed rozbudową autostradowej obwodnicy Poznania. Chodzi m.in. o poszerzenie o trzeci pas ruchu odcinka obwodnicy od węzła Komorniki do węzła Krzesiny o długości 13 km, oraz dobudowę i rozbudowę ekranów akustycznych.

AWSA podała w komunikacie prasowym, że ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość stawek jest fakt, że w przeciwieństwie do autostrad publicznych, opłaty za przejazd autostradami koncesyjnymi nie są zwolnione z 23 proc. VAT i nie mogą być dotowane z budżetu państwa. "Autostrada Wielkopolska SA oraz Autostrada Wielkopolska II SA każdego roku zasilają budżet państwa kwotą w wysokości blisko 300 mln zł z tytułu podatków i innych opłat publiczno-prawnych" - poinformowała Kwiatkowska.

Stawki opłat na odcinku A2 Nowy Tomyśl - Konin są wynikiem przyjętego ze stroną rządową i bankami planu finansowego dla tej inwestycji do końca trwania koncesji, tj. do 2037 roku. Koszt przejazdu odcinkiem autostrady A2 między Świeckiem a Nowy Tomyślem o długości 106 km się nie zmieni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Kulczykowie najbogatsi ludzie w Polsce ponad 14 mld zł, najdroższa autostrada - czy nikt nie ma wpływu na takie działania. Gdzie jest Urząd Ochrony Konkurencji i Komsupcji. Chyba, że chodzi o następne 14 mld. Rozbój w biały dzień.

star, 2017-02-24 10:44:10 odpowiedz

Za jeden przejazd tym odcinkiem autostrady na terenie Węgier lub Słowacji można jeździć przez 10 dni po wszystkch autostradach . Katowice - Kraków i ten odcinek autostrady wielkopolskiej są najdroższymi odcinkami autostrad w całej europie .Fakt ten - to jawne okradanie kierowców w majestacie pra...wa. rozwiń

ekolog z Radomia, 2017-02-23 10:35:00 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE