PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolska: Przejazd A2 między Nowym Tomyślem a Koninem będzie droższy

  • PAP/EM    22 lutego 2017 - 14:41
Wielkopolska: Przejazd A2 między Nowym Tomyślem a Koninem będzie droższy
Zmiany cen za przejazd spowodowane są koniecznością spłaty zadłużenia zaciągniętego na budowę autostrady, planowanymi inwestycjami, oraz kosztami utrzymania autostrady (fot. pixabay)

• 1 marca tego roku zmienią się stawki za przejazd płatnymi odcinkami A2 między Nowym Tomyślem a Koninem (Wielkopolskie).
• Samochody osobowe i motocykle zapłacą za przejazd 57 zł, czyli o 3 zł więcej niż dotąd.
Podobna podwyżka miała miejsce przed rokiem. Obecnie za przejazd 149 km autostrady między Nowym Tomyślem a Koninem kierowca auta osobowego płaci 54 zł - po 18 zł za przejazd każdym z trzech płatnych odcinków.

Od marca wzrosną też opłaty za przejazd trasą pojazdów ponadnormatywnych. Zmiana stawek opłat będzie wprowadzona od godz. 6 rano. Rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA) Zofia Kwiatkowska poinformowała w środę, że zmiany cen za przejazd spowodowane są koniecznością spłaty zadłużenia zaciągniętego na budowę autostrady, planowanymi inwestycjami, oraz kosztami utrzymania autostrady.

"Podwyżka opłat wynika z faktu, że A2 między Nowym Tomyślem a Koninem jest jedynym odcinkiem autostrady A2, który w pełni finansuje i utrzymuje się z pobieranych od kierowców opłat. W przeciwieństwie do autostrad publicznych, na których opłaty wnoszone przez kierowców pokrywają mniej niż 40 proc. samych kosztów utrzymania, odcinek A2 Nowy Tomyśl - Konin nie jest dotowany z budżetu, ani zwolniony z podatku VAT" - powiedziała Kwiatkowska.

Jak dodała, stawki za przejazd autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl - Konin ustalane są w oparciu o obowiązującą umowę koncesyjną, wieloletni plan finansowy oraz prognozy ruchu. Wśród inwestycji planowanych przez spółkę są m.in.: wymiana warstwy ścieralnej nawierzchni na odcinku Września - Konin i budowa Obwodu Utrzymania Autostrady we Wrześni. Cały czas trwają też prace przygotowawcze przed rozbudową autostradowej obwodnicy Poznania. Chodzi m.in. o poszerzenie o trzeci pas ruchu odcinka obwodnicy od węzła Komorniki do węzła Krzesiny o długości 13 km, oraz dobudowę i rozbudowę ekranów akustycznych.

AWSA podała w komunikacie prasowym, że ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość stawek jest fakt, że w przeciwieństwie do autostrad publicznych, opłaty za przejazd autostradami koncesyjnymi nie są zwolnione z 23 proc. VAT i nie mogą być dotowane z budżetu państwa. "Autostrada Wielkopolska SA oraz Autostrada Wielkopolska II SA każdego roku zasilają budżet państwa kwotą w wysokości blisko 300 mln zł z tytułu podatków i innych opłat publiczno-prawnych" - poinformowała Kwiatkowska.

Stawki opłat na odcinku A2 Nowy Tomyśl - Konin są wynikiem przyjętego ze stroną rządową i bankami planu finansowego dla tej inwestycji do końca trwania koncesji, tj. do 2037 roku. Koszt przejazdu odcinkiem autostrady A2 między Świeckiem a Nowy Tomyślem o długości 106 km się nie zmieni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • star, 2017-02-24 10:44:10

    Kulczykowie najbogatsi ludzie w Polsce ponad 14 mld zł, najdroższa autostrada - czy nikt nie ma wpływu na takie działania. Gdzie jest Urząd Ochrony Konkurencji i Komsupcji. Chyba, że chodzi o następne 14 mld. Rozbój w biały dzień.
  • ekolog z Radomia, 2017-02-23 10:35:00

    Za jeden przejazd tym odcinkiem autostrady na terenie Węgier lub Słowacji można jeździć przez 10 dni po wszystkch autostradach . Katowice - Kraków i ten odcinek autostrady wielkopolskiej są najdroższymi odcinkami autostrad w całej europie .Fakt ten - to jawne okradanie kierowców w majestacie pra...wa.  rozwiń