PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolskie: Ponad 34 mln zł unijnych środków na komunikację w regionie

  • PAP/JS    29 grudnia 2016 - 14:24
Wielkopolskie: Ponad 34 mln zł unijnych środków na komunikację w regionie
Miejski Zakład Komunikacji w Pile wzbogaci się o 11 nowoczesnych autobusów, w tym sześć pojazdów z napędem hybrydowym (fot.poznan.pl)

• Przeszło 34 mln zł dofinansowania z UE otrzymają gminy Chodzież, Skoki i Szamotuły, oraz miejski przewoźnik w Pile na poprawę systemów komunikacji publicznej.
• Kupionych zostanie 16 autobusów, powstaną zintegrowane węzły przesiadkowe, drogi i ścieżki rowerowe.
Umowy z burmistrzami gmin oraz prezesem MZK w Pile podpisał - w imieniu instytucji zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 - marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Łączna kwota zakontraktowanych środków wynosi 45,6 mln zł, w tym wysokość środków przekazanych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 34,2 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest z końcem 2017 r. lub na początku 2018 roku.

Marek Woźniak powiedział, że realizowane przedsięwzięcia mają przyczynić się do zmniejszenia natężenia ruchu samochodowego, jednocześnie zwiększając atrakcyjność, komfort oraz bezpieczeństwo transportu zbiorowego.

Miejski Zakład Komunikacji w Pile wzbogaci się o 11 nowoczesnych autobusów, w tym sześć pojazdów z napędem hybrydowym. W ramach projektu zaplanowano m.in. modernizację zajezdni autobusowej, budowę węzła przesiadkowego, utworzenie parkingów Park&Ride i Bike&Ride, rozbudowę systemu dystrybucji biletów oraz montaż 27 zestawów monitoringu wizyjnego w autobusach.

"Budżet inwestycyjny Piły to około 30-40 mln zł rocznie. Kontrakt na 21 mln to jakbyśmy dostali 3/4 dodatkowego budżetu. Zmiana wynikająca z realizacji projektu, nawet mimo naszej stosunkowo młodej floty, będzie w mieście bardzo widoczna" - powiedział prezydent Piły Piotr Głowski.

"To nie jest pierwszy, ani ostatni projekt związany z niską emisją w Pile, mamy ich więcej. One dotyczą organizacji ruchu na terenie miasta, zachęcania mieszkańców do przesiadania się na rower, do komunikacji miejskiej, to też budowa parkingów buforowych" - dodał.

Chodzież kupi pięć nowych autobusów niskopodłogowych, w tym jeden pojazd elektryczny, wybuduje też intermodalny węzeł przesiadkowy. Ponadto, powstanie system roweru miejskiego z 50 rowerami. Zaplanowano też budowę siedmiu parkingów Park&Ride oraz sieci ciągów pieszo-rowerowych wraz z parkingami Bike&Ride. Wartość całego projektu to ponad 16,6 mln zł.

"Ten projekt będzie w Chodzieży prawdziwą rewolucją, odmieni sposób poruszania się po mieście, mam nadzieję, że wpłynie też na mentalność mieszkańców. Liczymy na to, że coraz więcej osób będzie poruszało się po mieście komunikacją zbiorową, że Chodzież będzie coraz mniej zatłoczona" - powiedział burmistrz Jacek Gursz.

Miasto i gmina Szamotuły zrealizuje wart blisko 4 mln zł projekt, który przewiduje budowę trzech zintegrowanych węzłów przesiadkowych, integrujących różne środki transportu, budowę, rozbudowę i modernizację przystanków autobusowych, parkingów Park&Ride oraz Bike&Ride, dróg, ścieżek rowerowych, ciągów pieszo-rowerowych w sąsiedztwie stacji kolejowych w Szamotułach, Pamiątkowie i Baborówku. W ramach projektu zaplanowano również zakup i wdrożenie systemu rowerów miejskich.

W Skokach kosztem 4,2 mln zł powstanie zintegrowany węzeł przesiadkowy przy dworcu kolejowym.

Głównym celem realizowanych w regionie projektów jest poprawa poziomu i jakości życia mieszkańców Wielkopolski oraz ograniczenie zanieczyszczenia powietrza poprzez zwiększenie atrakcyjności i poprawę funkcjonalności czystego, bezpiecznego i efektywnego transportu publicznego. Według założeń inwestycje wpłyną na poprawę warunków podróży pasażerów pod względem czasu, komfortu, dostępności i bezpieczeństwa

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.