Wielomilionowe oszczędności dzięki ustawie śmieciowej

Kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej wykazała, że w systemie gospodarowania odpadami powstały wielomilionowe oszczędności. W związku z tym spółdzielcy domagają się obniżenia opłat za odbiór i wywóz śmieci.

Obowiązuje od roku i wciąż budzi emocje. W Radomiu tzw. ustawa "śmieciowa" ma tyluż zwolenników, co i przeciwników. Urzędnicy są zadowoleni, spółdzielcy- mniej. Mieszkańcy narzekają na zbyt wysokie opłaty.

Wprowadzanie nowych przepisów nie było łatwe. Samorządowcy musieli ustalić opłaty i zasady odbioru odpadów, zebrać deklaracje, ogłosić i rozstrzygnąć przetargi. Problemów nie brakowało, ale - jak mówi Grażyna Krugły, szefowa Wydziału Ochrony Środowiska w radomskim Urzędzie Miejskim - teraz system jest dość stabilny.

Co prawda, jedna z firm zrezygnowała ze świadczenia usług i zerwała kontrakt, ale sytuację w miarę szybko udało się opanować. Ponad 90 procent radomian regularnie płaci za wywóz śmieci, co oznacza, że zaakceptowali zmiany i zdążyli do nich przywyknąć. Inaczej widzi to Kazimierz Woźniak, radny ze Stowarzyszenia "Radomianie Razem" i jednocześnie prezes jednej za spółdzielni mieszkaniowych.

Jego zdaniem firmy oszczędzają i zbyt rzadko opróżniają kosze. Natomiast opłaty za usługę są za wysokie. Sami radomianie mają też wiele zastrzeżeń do funkcjonowania systemu.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE