PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielomilionowe oszczędności dzięki ustawie śmieciowej

  • Polskie Radio    2 lipca 2014 - 17:36

Kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej wykazała, że w systemie gospodarowania odpadami powstały wielomilionowe oszczędności. W związku z tym spółdzielcy domagają się obniżenia opłat za odbiór i wywóz śmieci.
Obowiązuje od roku i wciąż budzi emocje. W Radomiu tzw. ustawa "śmieciowa" ma tyluż zwolenników, co i przeciwników. Urzędnicy są zadowoleni, spółdzielcy- mniej. Mieszkańcy narzekają na zbyt wysokie opłaty.

Wprowadzanie nowych przepisów nie było łatwe. Samorządowcy musieli ustalić opłaty i zasady odbioru odpadów, zebrać deklaracje, ogłosić i rozstrzygnąć przetargi. Problemów nie brakowało, ale - jak mówi Grażyna Krugły, szefowa Wydziału Ochrony Środowiska w radomskim Urzędzie Miejskim - teraz system jest dość stabilny.

Co prawda, jedna z firm zrezygnowała ze świadczenia usług i zerwała kontrakt, ale sytuację w miarę szybko udało się opanować. Ponad 90 procent radomian regularnie płaci za wywóz śmieci, co oznacza, że zaakceptowali zmiany i zdążyli do nich przywyknąć. Inaczej widzi to Kazimierz Woźniak, radny ze Stowarzyszenia "Radomianie Razem" i jednocześnie prezes jednej za spółdzielni mieszkaniowych.

Jego zdaniem firmy oszczędzają i zbyt rzadko opróżniają kosze. Natomiast opłaty za usługę są za wysokie. Sami radomianie mają też wiele zastrzeżeń do funkcjonowania systemu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: