PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielopaliwowe elektrociepłownie alternatywą dla spalarni śmieci?

  • wnp.pl    14 września 2016 - 10:25
Wielopaliwowe elektrociepłownie alternatywą dla spalarni śmieci?
Budowa nowej EC Zabrze rozpoczęła się w czerwcu (fot.PTWP)

• Pojawiają się szacunki mówiące, że w Polsce może powstać nawet 50-70 spalarni odpadów. Część ekspertów wskazuje, że jednoznaczna ocena, ile takich obiektów jest potrzebnych jest niemożliwa.
• Dla samorządów bardzo korzystny jest model elektrociepłowni wielopaliwowej, która może być opalana odpadami, biomasą, węglem a może także jakimś innym, lokalnym paliwem, jak pozostałości poprodukcyjne - mówi Jarosław Mlonka, prezes Amec Foster Wheeler Energia Polska.
- Zagospodarowanie śmieci jest ważnym problemem do rozwiązania w Polsce. W oparciu o krótkie, deklaratywne formy trudno określić ile spalarni odpadów w Polsce w powinno powstać, czy to powinno być kilkanaście czy kilkadziesiąt. W każdym przypadku trzeba przeprowadzić analizę inwestycyjną i sprawdzić co ma sens, a co tego sensu nie ma. To ocena indywidualnych przypadków będzie decydować o tym, ile i w jakich technologiach spalarnie odpadów zostaną zrealizowane – mówi Jarosław Mlonka, prezes Amec Foster Wheeler Energia Polska.

Jego zdaniem model przyjęty przez grupę Fortum przy budowie nowej elektrociepłowni w Zabrzu jest ciekawą alternatywą dla spalania tylko odpadów.

Czytaj też: Elektrownia i kogeneratory jądrowe dla ciepłownictwa. Rząd szuka alternatyw dla węgla

Nowa elektrociepłownia będzie zasilana przede wszystkim węglem i paliwem alternatywnym (RDF - Refuse Derived Fuel) z możliwością spalania biomasy oraz miksu tych trzech paliw. Ilość wykorzystywanego RDF-u może sięgać do 50 proc. całkowitego zużycia paliwa.

Więcej czytaj na wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • zabrzanka, 2016-10-31 11:46:22

    Do profesor: a ten syf który jest efektem spalania śmieci trafi do płuc mieszkańców Zabrza superrr pomysł w Zabrzu ta Elektrociepłownia to jest blisko domów wielkiego osiedla nie wiem czy Pan/i chciałaby tam mieszkać żyć !!!
  • profesor, 2016-09-14 15:15:22

    BARDZO mądry punkt widzenia. Technologia w elektrociepłowni umożliwia przeznaczenia jednego z kotłów do współ-spalania odpadów.Jeszce lepszym rozwiązaniem jest ,budowa pieca obrotowego do spalania odpadów ,przy czy gorące spaliny z pieca obrotowego ,można kierować do komory spalania kotła rusztowego... WR . Warunkiem jest dobudowanie sprawnej instalacji oczyszczania spalin. Takie rozwiązanie znacznie obniży koszty energii ,zapewni mniejszą emisję zanieczyszczeń ,ograniczy długość drogi transportu odpadów .  rozwiń