PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiraż-Bus nie będzie woził Swarzędza

  • 24swarzedz.pl (Kaja Kurczewska)    23 listopada 2011 - 08:16
Wiraż-Bus nie będzie woził Swarzędza

Wszystko wskazuje na to, że władze Swarzędza postanowiły wziąć komunikację w swoje ręce.
Od 1 stycznia 2012 nie będzie mieszkańców już woził Wiraż-Bus. Funkcję tę przejmie Zarząd Gospodarki Komunalnej. Z tą decyzją wiążą się jednak potencjalne problemy – największy z nich to brak pozwolenia na wjazd do Poznania (zabierz głos/oceń prezydenta).

Już po wakacjach pojawiły się pierwsze głosy na temat zmiany przewoźnika w Swarzędzu. Od 20 lat konsekwentnie kolejne przetargi na obsługę komunikacyjną wygrywał Wiraż-Bus, którego aktualny kontrakt wygasa z końcem grudnia tego roku. Po opisywanych również na stronach naszego portalu niekorzystnych dla pasażerów zmianach w rozkładzie linii 401 i ogromnej akcji społeczno-protestacyjnej, skierowanej przeciwko decyzjom władz miasta, opinie na temat potrzeby i możliwości zmian stały się jeszcze głośniejsze.

Oficjalnie o planowanych poważnych zmianach w organizacji komunikacji miejskiej poinformowano we wrześniu. Mariusz Szrajbrowski, kierownik Referatu Nadzoru Właścicielskiego Gminy, mówił wtedy o otwarciu nowego rozdziału w historii komunikacji w Swarzędzu i powierzeniu tej funkcji Zarządowi Gospodarki Komunalnej. Od strony logistycznej takie rozwiązanie wywołało falę dyskusji.

Ta komórka władz miejskich kojarzona była dotąd głównie z wywozem śmieci. Wielu mieszkańców wyrażało wątpliwość, czy ZGK poradzi sobie z przejęciem 11 linii autobusowych, dotąd zawiadywanych przez o wiele bardziej doświadczony w kwestii transportowej Wiraż-Bus.

Po tym oświadczeniu sprawa na kilka tygodni przycichła. Jednak okazuje się, iż urzędnicy miejscy w tym czasie nie próżnowali i zajmowali się planowaniem tej jakże znaczącej zmiany w funkcjonowaniu Swarzędza. Na posiedzeniu Komisji Gospodarki Rady Miasta zarówno dyrektor Wydziału Teleinformatyki i Zarządzania Kryzysowego Adam Zimniak, jak i pilotujący projekt Mariusz Szrajbowski byli pełni optymizmu, informując o postępach w analizie kwestii zmiany przewoźnika i uzyskania wszystkich potrzebnych pozwoleń.

Doszło także do spotkania z pracownikami Wiraż-Busu, dla których decyzja miasta o zmianie firmy przewozowej oznaczała utratę pracy. Według założeń ZGK, kierowcy i dyspozytorzy z Wiraż-Busu mieliby z dniem 1 stycznia 2012 przejść „pod ich skrzydła”.

Niestety, na drodze do jasnej przyszłości pojawiła się ogromna przeszkoda. Dotychczasowy przewoźnik miał od władz miasta Poznania pozwolenie na swobodny wjazd na teren miasta. Zarządowi Gospodarki Komunalnej takiego pozwolenia póki co nie udało się uzyskać. Adam Zimniak mówi, iż najlepszym scenariuszem byłoby porozumienie z władzami Poznania na mocy którego autobusy gminy Swarzędz mogłyby wjeżdżać na teren Poznania nieodpłatnie, w zamian za również nieodpłatny wjazd do Swarzędza autobusu MPK linii 55.

Póki co trwają negocjacje, a dyrektor Zimniak zapewnia że nawet w przypadku nieuzyskania pozwolenia na wjazd, autobusy swarzędzkie będą na teren Poznania wjeżdżały nielegalnie, aby zapewnić pasażerom ciągłość komunikacyjną.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.