WKG 2017: Mniejsze miasta, cittaslow: To miasta skazane na porażkę, które odnoszą sukces

  • Bartosz Dyląg
  • 11-10-2017
  • drukuj
Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku uważa, że rozmawiając o mieście, rozmawiamy o wartościach, bo miasto jest jedną wielką wartością.
WKG 2017: Mniejsze miasta, cittaslow: To miasta skazane na porażkę, które odnoszą sukces
Ostróda wykorzystuje swoje atrakcyjne turystyczne położenie. Fot. PTWP

• W mniejszych miastach jest szansa, by połączyć dobre życie, dobre zarobki z wypoczynkiem. To ich szansa.

• Turystyka, działalność uzdrowiskowa, przedsiębiorczość, nowe technologie – każde miasto jest inne i każde powinno umiejętnie wykorzystać swój potencjał.

• W tym wszystkim najważniejszy zawsze powinien być człowiek – podkreślali w trakcie Wschodniego Kongresu Gospodarczego włodarze mniejszych ośrodków.

 

Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego zwraca uwagę, że miasto to nie tylko ulice i budynki, ale przede wszystkim ludzie i ich marzenia. To motto przyświecające sieci cittaslow, w których funkcjonuje 230 miast w 30 państwach na świecie. 26 z nich znajduje się w Polsce, w tym 20 w województwie warmińsko-mazurskim.

- To miasta dobrego życia – tworząc ideę cittaslow założyliśmy, że miasto musi być jak najbardziej funkcjonalne – wyjaśnia Wiśniowski. - Na przykładzie miasta Lidzbark Warmiński powiem, że aktywność społeczna jest warunkiem rozwoju i sukcesu miasta.

Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego zwraca uwagę, że miasto to nie tylko ulice i budynki, ale przede wszystkim ludzie i ich marzenia. Fot. PTWP
Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego zwraca uwagę, że miasto to nie tylko ulice i budynki, ale przede wszystkim ludzie i ich marzenia. Fot. PTWP

W cittaslow turystyka musi być tak realizowana, by nie eksploatować środowiska przy nadmiernej liczbie turystów. W dłużej perspektywie ten „sukces turystyczny” odbija się bowiem na mieszkańcach.

Wojciech Walulik, burmistrz Augustowa podkreśla, że Augustów jest miastem bardzo specyficznym - 30 tys. mieszkańców żyje na 89 km2.

Wojciech Walulik wyjaśnia, że w tej strefie klimatycznej i z tą infrastrukturą miasto nie ma szansy rozwijać się tylko w oparciu o turystykę i działalność uzdrowiskową. Potrzebne jest drugie płuco, a więc nieszkodzący środowisku przemysł. W Augustowie to się udaje – funkcjonują znakomicie stocznie jachtowe, otwieramy strefę ekonomiczną, tereny uzbrojone są już jej częścią – podkreśla burmistrz Augustowa.

- Był problem, bo ustawa uzdrowiskowa obejmowała całe miasto, co uniemożliwiało rozwój przemysłu. Udało się to rozwiązać. Podzieliliśmy miasto na trzy dzielnice, teraz miasto łapie drugi oddech – wyjaśnia burmistrz.

Wojciech Walulik jest zdania, że w mniejszych miastach możemy połączyć dobre życie, dobre zarobki z wypoczynkiem. Fot. PTWP
Wojciech Walulik jest zdania, że w mniejszych miastach możemy połączyć dobre życie, dobre zarobki z wypoczynkiem. Fot. PTWP

Wojciech Walulik jest zdania, że w mniejszych miastach możemy połączyć dobre życie, dobre zarobki z wypoczynkiem. – Człowiek potrzebuje kontaktu z przyrodą, by zrelaksować się, wypocząć, czerpać radość z życia – zauważa burmistrz Augustowa. - Jeśli jadę do pracy 10 minut, to znaczy, że stałem w korku. W Warszawie ludzie dojeżdżają do pracy 1,5 godz.

Jego zdaniem to wszystko wskazuje kierunek rozwoju Augustowa, jednak fundamentem jest zawsze człowiek.

Do cittaslow nie należy Ostróda. – Nie przystąpimy do tej sieci, bo to niewiele zmieni, rozwijamy się w tempie podobnym do cittaslow – wyjaśnia Czesław Najmowicz, burmistrz Ostródy.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim świecie i powiedziałem sobie, że każdy kredytodawca, który ratuje moją rodzinę przed naszą biedną sytuacją, opowiem imię całego świata i jestem tak z przyjemnością powiem, że moja rodzina jest na dobre, ponie...waż potrzebowałem pożyczki w wysokości 100 000 USD, aby rozpocząć całe życie, ze względu na mój zawód, jako ja jestem jedną mama, z 4 dziećmi i całym światem wydawało się, że to było wisząc na mnie, dopóki nie poznałem wysłaną przez Boga firmę pożyczkową, która zmieniła moje życie i rodzinę, bojaźń Bożą, Nora Mildred, była zbawcą BOGA posłanym do ratowania mojej rodziny kredytem w wysokości 100 000 USD kontakt z nią noramildred.loan@hotmail.com rozwiń

ŚWIADECTWO, 2017-10-13 00:10:12 odpowiedz

"miasta skazane na porażkę, które odnoszą sukces" - wyjątkowo przemyślany tytuł. Kunszt sztuki dziennikarskiej. Gratulacje!

Tadeusz@Gdański, 2017-10-11 19:36:43 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE