PARTNER PORTALU
 • BGK

Wkrótce nowe zasady segregacji odpadów

 • wnp.pl    25 stycznia 2017 - 16:47
Wkrótce nowe zasady segregacji odpadów
(fot. fotolia)

- Chcemy poprawić efektywność segregacji odpadów. W tym celu opracowaliśmy nowe przepisy, które uporządkują i ujednolicą sposoby selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Nowe przepisy wejdą w życie od 1 lipca 2017 r. - mówi Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, odpady komunalne, od 1 lipca 2017 r. będą dzielone na cztery frakcje. Do pojemnika/worka niebieskiego trafi papier, do zielonego – szkło (z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne - biały i szkło kolorowe - zielony pojemnik/ worek), żółtego - metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego - odpady ulegające biodegradacji. Takie zasady będą obowiązywały dla całego kraju.

- Jednym z głównych założeń, które przyświecało nam przy wprowadzaniu nowych zasad było to, że segregacja może i powinna się opłacać. Jeśli w miejscu zamieszkania, czy w pracy podzielimy odpady według założonych sposobów, dostarczymy odbiorcy łatwiejszy do przetworzenia surowiec, który będzie mógł następnie sprzedać. To z kolei powinno przełożyć się na zmniejszenie opłaty dla obywateli za odbiór odpadów segregowanych. Słowem segregacja ma się opłacać – komentuje zmiany wiceminister Sławomir Mazurek.

Więcej tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (12)

 • ... szkoda słów..., 2017-02-05 08:13:54

  Do Andrzej: Podobnie dzieje się w Brzeszczu, rodzinnej miejscowości Pani Premier - tam bez skrępowania firma śmieciowa publicznie przyznaje się do łamania prawa - czyli do mieszania wysegregowanych przez mieszkańców odpadów - rdn.pl/?p=108395 ... Objaw państwa teoretycznego?
 • Andrzej, 2017-02-04 20:13:36

  Dopóty śmiecie segregowane i niesegregowane będą zsypywane do 1 śmieciarki nie ma sensu różnicować cen, co ma miejsce m.in. w Gminie Gołdap.
 • 191212, 2017-01-26 21:47:31

  Do wąbrzeźno: Podstawowe pytanie czy "opłata może być niższa" czy jest niższa tzn czy się zmniejsza. Nie za bardzo rozumien jak opłata na RIPOK może "znacząco spadać", i w jaki spoób koszty RIPOK mogą tak znacząco spadać skoro poza stabilizatem RIPOK nie ma prawa kierować do sk...ładowania żadnych innych odpadów komunalnych (to oczywiście w realu fikcja), opłaty za frakcje paliwowe na rynku rosną, a opłaty za odbiór surowców do recyklingu maleją i na coraz mniej surowców jest odbiór. Poza tym sporadycznie poza szklem, które doczyszcza z reguły odbiorca i ktorego cena nie szokuje nie widziałem selektywnie zebranych surowców, ktorych nie trzeba doczyszczać Chyba że żyjecie Państwo na jakiejś odseparowanej od reszty kraju wyspie...  rozwiń