PARTNER PORTALU
  • BGK

Wkrótce projekt noweli ws. zwolnienia dodatku energetycznego z podatku

  • PAP    19 lutego 2014 - 13:24

PSL jeszcze w tym tygodniu chce złożyć w Sejmie projekt noweli Prawa energetycznego dotyczący wyłączenia z opodatkowania tzw. dodatku energetycznego - poinformował w środę na konferencji prasowej poseł ludowców Mieczysław Kasprzak.
Kasprzak powiedział, że celem zmian jest wsparcie ze strony państwa wrażliwych odbiorców energii, czyli osób mającym trudności z regulowaniem rachunków za pobór energii.

"W tej ustawie zapisano, że państwo będzie wspierać odbiorców wrażliwych, za których uznano tych odbiorców energii i gazu, których budżet domowy jest bardzo niski, a więc korzystają ze wsparcia w postaci dodatku mieszkaniowego" - powiedział poseł PSL.

Dodał, że w gąszczu regulacji zapomniano, iż te osoby korzystając z przysługującego im dodatku energetycznego, który obecnie wynosi 15 zł miesięcznie, muszą zgłosić się do urzędu gminy i złożyć odpowiedni wniosek. "Przy składaniu takiego wniosku muszą uiścić opłatę skarbową wynoszącą 10 zł, co jest nonsensem. To bardzo złe rozwiązanie (...). Proponujemy więc, aby zwolnić takie osoby z opłaty skarbowej" - wskazał.

Kasprzak powiedział, że propozycja ludowców zakłada też, że odbiorcy wrażliwi nie musieliby wliczać takiego dodatku do dochodu, który później jest opodatkowany.

"Trzecie rozwiązanie, które chcemy wprowadzić mówi, aby od 1 grudnia do 1 marca nie stosować odcięcia nośników energii (gazu i energii elektrycznej) ze względu na nieopłacenie rachunków przez odbiorców wrażliwych" - dodał.

Ludowcy chcą, też po wprowadzeniu zmian zgłosić kolejną propozycję dotyczącą podwyższenia wartości dodatku energetycznego.

Obecnie osobie, której przyznano dodatek mieszkaniowy - czyli tzw. wrażliwemu odbiorcy energii elektrycznej - przysługuje zryczałtowany dodatek energetyczny. Został on wprowadzony nowelizacją Prawa energetycznego z połowy 2013 r. Decyzje w sprawie przyznania tego dodatku wydawane są na wniosek, na podstawie Kodeksu postępowania administracyjnego. To oznacza, że powinny one podlegać opłacie skarbowej w wysokości 10 zł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: