PARTNER PORTALU
  • BGK

Władze Gdyni, Sopotu i Rumi chcą bezpłatnej komunikacji dla uczniów

  • PAP/JS    21 lutego 2018 - 18:24
Władze Gdyni, Sopotu i Rumi chcą bezpłatnej komunikacji dla uczniów
W ubiegłym tygodniu o chęci wprowadzenia bezpłatnej komunikacji dla gdańskich dzieci i uczniów poinformował prezydent tego miasta Paweł Adamowicz (fot. pixabay.com)

Władze Gdyni, Sopotu i Rumi poinformowały, że chciałyby wprowadzić bezpłatną komunikację dla uczniów. Jeśli radni tych miast zaakceptują propozycję, to zmiana zostałaby wprowadzona 1 czerwca. W czwartek (22 lutego) podobny projekt głosowany będzie w Gdańsku.
O planie zwolnienia z opłat za przejazdy komunikacją miejską poinformowały służby prasowe trzech magistratów.

Jak podano w komunikacie, prezydenci Gdyni i Sopotu oraz burmistrz Rumi chcieliby, aby z przywileju mogli korzystać wszyscy uczniowie, poczynając od zerówki do końca nauki w szkole średniej. Pomysł zakłada, że bezpłatny przejazd obowiązywałby we wszystkich autobusach i trolejbusach. Zwolnione z opłat miałyby zostać także dzieci i młodzież niepełnosprawna, korzystająca z dowozów minibusami.

Jak wyjaśniono w komunikacie, warunkiem skorzystania z ulgi miałby być meldunek na terenie miasta, którego ulga dotyczy.

Anna Dyksińska z Biura Promocji i Komunikacji Społecznej sopockiego magistratu powiedziała, że szczegółowe zasady związane z wprowadzeniem ulg zostaną dopiero opracowane i poddane pod głosowanie rad miejskich.

Zaznaczyła, że uszczegółowienia wymagają zwłaszcza dwie kwestie: ewentualnego zwolnienia z opłat dzieci w wieku 5 lat oraz to, czy przywilej miałby obowiązywać tylko w mieście, w którym jest się zameldowanym czy może także w pozostałych miastach aglomeracji, stosujących bezpłatne przejazdy dla uczniów.

Dyksińska zaznaczyła, że te dwie kwestie będą w najbliższym czasie omawiane m.in. na forum organizacji skupiających samorządy aglomeracji. "Wspólnie apelujemy do samorządów skupionych wokół Obszaru Metropolitarnego Gdańsk-Gdynia-Sopot o podjęcie podobnych działań i ujednolicenie tych zasad i taryf. Tylko kompleksowe działania mają szansę na sukces tego przedsięwzięcia, którego faktycznie oczekują nasi mieszkańcy" - napisano w komunikacie.

W ubiegłym tygodniu o chęci wprowadzenia bezpłatnej komunikacji dla gdańskich dzieci i uczniów poinformował prezydent tego miasta Paweł Adamowicz. Projekt uchwały w tej sprawie ma zostać poddany pod głosowanie na sesji Rady Miasta zaplanowanej na czwartek.

Jak informował Adamowicz, zwolnienia z opłat za przejazdy miejskimi autobusami i tramwajami obowiązywałoby w Gdańsku od 1 lipca. Mogłyby z niego korzystać 64 tysiące gdańszczan, w tym dzieci w wieku od czterech lat i uczniowie - do czasu ukończenia przez nich edukacji w szkołach ponadgimnazjalnych czy ponadpodstawowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.