PARTNER PORTALU
 • BGK

Władze Koszalina chcą naliczać opłatę za śmieci od zużytej wody

 • PAP    3 grudnia 2012 - 19:37
Władze Koszalina chcą naliczać opłatę za śmieci od zużytej wody

W związku z nowym systemem gospodarki odpadami komunalnymi, który wejdzie w życie 1 lipca 2012 r., władze Koszalina chcą naliczać opłatę za wywóz śmierci w zależności od ilości zużytej wody w danej nieruchomości.
Taką decyzję ogłosił w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent miasta Piotr Jedliński. Proponowana stawka tzw. podatku śmieciowego to 4,40 zł od 1 metra sześciennego zużytej wody w przypadku selektywnej zbiórki odpadów lub 6,60 zł w przypadku braku segregacji odpadów.

Projekt uchwały w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia stawki tej opłaty ma być wniesiony na grudniową sesję Rady Miejskiej.

Decyzję władz Koszalina ws. sposobu naliczania opłaty poprzedziły przeprowadzone na przełomie września i października konsultacje społeczne, w których wzięło udział 3 517 mieszkańców.

Najwięcej głosów - 48,68 proc. - oddano wówczas na metodę poboru opłaty za wywóz śmieci opartą na liczbie osób zamieszkujących daną nieruchomość.

Na drugim miejscu - 29,66 proc. - znalazła się metoda jednolitej opłaty dla każdego gospodarstwa domowego. Opłata oparta na zużyciu wody była dopiero na trzeciej pozycji - 16,04 proc. Najmniej głosów - 5 proc. - zyskała metoda, w której opłata wynika z przemnożenia stawki przez liczbę metrów kw. powierzchni mieszkania.

Wyniki konsultacji - jak zapowiadał prezydent Koszalina - miały być jednym z najważniejszych wyznaczników decyzji w sprawie wyboru najkorzystniejszej dla mieszkańców metody obliczania opłat.

"Po długich analizach przyjęliśmy metodę opłaty zależnej od ilości zużytej wody, jako metodę najbardziej wiarygodną. Metodę, która pozwala rozliczać te opłaty o weryfikowalne dane, bo wszyscy otrzymujemy faktury. Wszyscy, a przynajmniej przeważająca część mieszkańców, rzędu 99 proc. posiada w swoich domach i mieszkaniach wodomierze. () To jest metoda, która pozwala na uchwycenie rzeczywistej liczby mieszkańców" - uzasadnił decyzję na poniedziałkowej konferencji prezydent Jedliński.

W nowym systemie gospodarki odpadami ich właścicielem stanie się samorząd. Mieszkańcy nie będą już podpisywać indywidualnych umów z firmami na wywóz śmieci, tylko wnosić opłatę do gminy. Metody naliczania tej opłaty zostały zapisane w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Czytaj też: W Radomiu możliwe wszyskie warianty opłat

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • Barbara, 2013-01-09 16:03:33

  Kto ma znajomości w Urzędzie Gminy np.Radny jest sołtysem i jeszcze w szefuje Wspólnocie nie widzi ,że trzy rodziny mają jeden 120 l pojemnik .Samotne osoby musiały płacić pieniądze za zaświadczenie Gminie ,które stwierdzało ,że jest osoba samotna.Tego trzy w jednym nie wifzi.Nie było i nie będzie s...prawiedliwości ,liczą się znajomości!!!!!!!!!  rozwiń
 • Taki jeden z pom, 2012-12-04 12:43:42

  Mnie mogą liczyć, ja mam studnię!
 • Miś, 2012-12-04 11:51:43

  A co dzisiejsza forma opłat nie jest dobra. Tylko egzekwować od wszystkich, a od Straży Miejskiej egzekwować porządku - anie łapania kierowców. Wszystko się wam popier.....o. Brawo Marciniak Burmistrz Świeradowa Zdroju miał jednego strażnika miejskiego, największego nieroba który poszedł na emerytur...ę i zlikwidował Straż Miejską. Patrzcie obywatele jaki on jest skuteczny? Choć pomysł z likwidacją Straży Miejskiej jest dobry. Tylko by tym wałom straż miejska nie pomyliła się ze Straż Pożarną. Bo to jest możliwe przy tak głupawych rządach.  rozwiń