PARTNER PORTALU
  • BGK

Władze województwa kupią nowe pociągi

  • PAP    31 grudnia 2011 - 13:36
Władze województwa kupią nowe pociągi

Urząd marszałkowski województwa zachodniopomorskiego planuje kupić w 2012 r. siedem osobowych pociągów elektrycznych, tzw. EZT (elektryczny zespół trakcyjny) za ok. 170 mln zł.
Zakup będzie finansowany m.in. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. EZT mają jeździć na trasie Świnoujście - Poznań i Kołobrzeg - Poznań.

W latach 2010-2011 województwo zachodniopomorskie (oceń działania marszałka) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2007-2013 kupiło 12 nowoczesnych pojazdów szynowych SA136. Składy są klimatyzowane, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, mają monitoring wewnętrzny i zewnętrzny.

Czytaj też: Zachodniopomorskie modernizuje szynobusy

Dziesięć pojazdów zakupiono za środki unijne, pozostałe dwa województwo kupiło ze środków własnych. Łączny koszt przedsięwzięcia to prawie 180 mln zł, z czego środki unijne to 122 mln zł, ok. 14 mln pochodziło z rezerwy budżetu państwa, pozostałe pieniądze to wkład własny województwa i Funduszu Kolejowego.

W 2011 r. zmodernizowano trzy szynobusy SA103, wyposażono je w system GPRS, który pozwala zdalnie kontrolować stan techniczny pojazdów i kontrolę zużycia paliwa. Pojazdy zyskały też klimatyzację i nowe siedzenia.

W ramach RPO realizowane są także dwa projekty związane z poprawą stanu infrastruktury kolejowej. Pierwszy to modernizacja linii kolejowej na odcinku Kołobrzeg - Goleniów, która umożliwi dojazd do lotniska Szczecin - Goleniów zarówno od strony Szczecina, jak i Kołobrzegu.

Inwestycja ma być gotowa w 2013 r. Drugie przedsięwzięcie to modernizacja linii Wałcz - Ulikowo, której efektem będzie przywrócenie po 12 latach przerwy bezpośredniego połączenia kolejowego Wałcza i Piły ze Szczecinem. Szacowany termin skończenia prac to połowa 2012 r.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.