PARTNER PORTALU
 • BGK

Wliczać VAT do opłaty za śmieci

 • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    26 lutego 2013 - 06:30
Wliczać VAT do opłaty za śmieci

Kalkulując opłaty, gminy powinny uwzględniać podatek od towarów i usług, który zapłacą w cenie świadczonej przez przedsiębiorców usługi odbierania śmieci.
Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi dochód gminy, z którego ma ona pokrywać koszty funkcjonowania systemu - pisze „Rzeczpospolita".

Stawki opłat powinny być ustalane jako wartość brutto. Nie są one ceną, więc nie płaci się od nich podatku VAT.

Ministerstwo Finansów wskazuje jednak, że gmina, kalkulując te opłaty, powinna uwzględniać podatek VAT, który zapłaci w cenie świadczonej na jej rzecz usługi odbierania odpadów komunalnych przez usługodawcę wyłonionego w drodze przetargu.

Stawkę opłaty brutto przyjęły m.in. Gdańsk, Katowice, Koszalin czy Warszawa - podaje „Rzeczpospolita".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • diabolic, 2013-02-26 17:13:05

  Cała zmiana ustawy jest groźna dla Polskiej gospodarki DLACZEGO? Proste! Jesli przyjąc, że nie zwiekszy się ilość zatrudnionych w firmach wywozowych (a nie powinna, bo pewne upadną inne się rozbudują), a opłaty wzrosną tylko o 2 zł od osoby na miesiąc to prawie miliard złotych w ciągu roku zni...knie z rynku dobr konsumpcyjnych. Miliard zlotych mniej przeznaczonych na konsumpcję, to jest powazny impuls do rozpoczecia się recesji w Polsce!!! Nikt tego chyba nie przewidział....ale to może być "czarny scenariusz" Zresztą jak piszą wszyscy znawcy tematu kryzysów w gospodarce, jedną ze znaczacych przyczyn jest nadmierny interwencjonizm państwa w gospodarkę. Ustawa smieciowa powoduje interwencję na rynku wartym ok. 4 bln zlotych... NASTAPI WYLĄCZENIE RYNKU ODPADÓW Z OBIEGU GOSPODARCZEGO. RECESJA JEST NA 100 %  rozwiń
 • ZK1, 2013-02-26 17:10:10

  Niestety nie wszyscy będą mogli korzystać z usług ZUO Gorzów oraz ceny 223,00 zł za tone odpadów (plus VAT). Koszt przetworzenia odpadów w instalacjach wzrasta wprost proporcjonalnie do zastosowanych technik oraz użytych urządzeń, a różnorodność tego jest bardzo duża.
 • firma z BB, 2013-02-26 13:13:49

  VAT od usługi odbioru odpadów komunalnych jest 8% Miasto BB podjelo uchwałe o objeciu także firm podatkiem smieciowym. Ceny wzrosną ponad 100 % to jeszcze nawet nie bede mógl odliczyć VAT-u!!! PRZECIEŻ TO JEST SKANDAL!!!