PARTNER PORTALU
 • BGK

Włocławek: Są efekty rewolucji w gospodarowaniu odpadami

 • em    28 lipca 2015 - 08:41
Włocławek: Są efekty rewolucji w gospodarowaniu odpadami
Od początku roku dzikie wysypiska zlikwidowano w 75 rejonach Włocławka, czasem było to kilka miejsc przy jednej ulicy (fot. pixabay)

Włocławek wzorem do naśladowania. Z pomocą mieszkańców skutecznie walczy z dzikimi wysypiskami.
Przykład Włocławka znalazł się w artykule w portalu Sozosfera będącym próbą podsumowania „zrewolucjonizowanego” systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Autorzy opracowania jeden z działów poświęcili walce z dzikimi wysypiskami śmieci: „(...) wśród mankamentów nowego systemu wymienia się problem wciąż pojawiających się „dzikich wysypisk śmieci”. W dosadny sposób przedstawiła to Najwyższa Izba Kontroli. W opublikowanym pod koniec czerwca br. raporcie można przeczytać, iż „Wprowadzony dwa lata temu nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi nie doprowadził do rozwiązania problemu dzikich wysypisk, których przybywa zamiast ubywać”. Portal sozosfera odnotował jednak pozytywny przykład Włocławka jako miasta, które prowadzi zdecydowaną i konsekwentną walkę z dzikimi wysypiskami.

Włocławek świeci przykładem

Przypomnijmy, że od początku roku dzikie wysypiska zlikwidowano w 75 rejonach Włocławka, czasem było to kilka miejsc przy jednej ulicy. Łącznie około 100 dzikich wysypisk.

Dzikie wysypisko można zgłosić za pośrednictwem specjalnej zakładki funkcjonującej na stronie www.zbierajselektywnie.pl , można je zgłosić również bezpośrednio do Wydziału Gospodarki Miejskiej albo na stronie Urzędu Miasta na facebooku.

Natomiast niezależnie od faktu, że ostatnio mieszkańcy nie zgłaszali wielu nowych miejsc, inspektorzy ratusza oraz Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych i Dróg na bieżąco monitorują tę kwestię. Przynajmniej raz w tygodniu odbywają się kontrole zarówno już posprzątanych terenów, jak i innych miejsc.

W przypadku, gdy zaśmiecone miejsce jest zlokalizowane na terenie prywatnym, ratusz kieruje takie zgłoszenie do Straży Miejskiej, która podejmuje działania. Warto dodać, że we Włocławku, na mocy uchwały rady miasta z dnia 30 marca br., a także na prośbę mieszkańców, został rozszerzony regulamin czystości i porządku, co pozwala na skuteczniejsze niż do tej pory egzekwowanie czystości na gruntach niezabudowanych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • dociekliwy, 2015-08-05 12:52:53

  Artykuł zachwalający ale generalnie nie wiadomo co. Wiemy wyłącznie że w ocenie redaktora we Włocławku jest cudownie po zmianie regulaminu i utworzeniu zakładki na stronie internetowej oraz wyjazdach kontroli w teren. A ludzie jak sypali tak sypią. Rad byłbym usłyszeć co należy zrobić z Systemami GO...K aby takie przypadki przestały mieć racje bytu.  rozwiń
 • ..., 2015-07-29 15:22:28

  Do w.potega@neostrada.pl: "Ściganie robiących wysypiska jest uzasadnione, zwłaszcza w warunkach wolności gospodarczej" - już pół dnia głowię się nad tym co miał na myśli autor...
 • w.potega@neostrada.pl, 2015-07-29 12:17:12

  Zaczekajmy na komplet informacji o gospodarowania odpadami we Włocławku. Gdzie ile i jakich śmieci jest wożonych? Ile wyłożono pieniędzy polskich i europejskich na instalacje. Ile dopłacają do gospodarowania odpadami mieszkańcy? Ile i w których miejscach odzyskuje się surowców wtórnych? Co się dziej...e z pozostałymi odpadami? Jakie są koszty ich utylizacji? Dopiero komplet odpowiedzi na podstawowe pytania pozwoli ustalić efektywność gospodarowania. Takie rozliczenie jest konieczne zawsze gdy się wydaje pieniądze podatników, europejskich i polskich. Dofinansowanie powinno być wykorzystywane dla rozwoju Polski, a nie dla zarobku międzynarodowych korporacji. Nazywanie rewolucją działań zorganizowanych w Polsce przez międzynarodowe korporacje jest kpieniem z wykształcenia Polaków. Ściganie robiących wysypiska jest uzasadnione, zwłaszcza w warunkach wolności gospodarczej. Niestety gospodarka odpadami to wracanie do gospodarczego niewolnictwa, centralnie organizowanego.  rozwiń