PARTNER PORTALU
  • BGK

Włoszczowa wybuduje nową miejską ciepłownię

  • PAP    18 września 2014 - 19:00
Włoszczowa wybuduje nową miejską ciepłownię

Tak zdecydowali radni. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 8 mln zł. Obecnie do ok. 20 proc. mieszkańców miasta ciepło dostarczane jest z kotłowni działającej przy zakładach Stolbud.
Jak wyjaśniła rzecznik Urzędu Gminy we Włoszczowie Iwona Boratyn, po konsultacjach z niezależnymi ekspertami, w grę wchodzą dwa warianty inwestycji - pierwszy zakłada wybudowanie od podstaw nowej kotłowni na miał i biomasę; drugi wariant przewiduje powstanie trzech małych ciepłowni znajdujących się na osiedlach Brożka i Broniewskiego.

Pod uwagę brana jest rozbudowa ciepłowni przy szpitalu powiatowym i połączenie jej z miejską siecią. "Te warianty są o wiele tańsze aniżeli wszelkie inne rozwiązania" - powiedziała Boratyn, nawiązując do opinii zasięgniętej przez miasto u specjalistów.

Jak tłumaczyła rzeczniczka, obecna kotłownia należąca do spółki Stolbud wymaga poważnej modernizacji, której wartość szacowana jest na 3,5 mln zł. Do tego niezbędna jest przebudowa kilkukilometrowej, naziemnej magistrali przesyłowej łączącej znajdującą się na obrzeżach miejscowości kotłownię "Stolbudu" z osiedlową częścią Włoszczowy.

Według Boratyn "do czasu zakończenia tego zadania ciepło będzie dostarczał Stolbud. Umowa ze dotychczasowym dostawcą kończy się 31 sierpnia 2015 roku." - wyjaśniła. Dodała, że w sprawie ostatecznego terminu będą się jeszcze toczyły negocjacje. Gmina zapewnia, że nie będzie sytuacji, w której mieszkańcy miasta byliby pozbawieni ogrzewania.

Tymczasem, jak powiedział rzecznik Stolbudu Paweł Mijas, trwa przewidziana w prawie procedura odłączenia kotłowni spółki od sieci grzewczej

"To jeszcze potrwa, ale ostatecznym terminem jest przyszły rok" - wyjaśnił. Dodał, że firma przedstawiła już wcześniej swoje warunki zawarcia nowej umowy i przedłużenia dostaw ciepła. "Wiąże się to z dużymi kosztami modernizacji, prosiliśmy o to, by to była umowa na odpowiednio dugi czas, aby pozwoliło to na amortyzację tych wydatków, takie są niestety inwestycje w ciepło" - wyjaśnił.

Zdaniem Jarosława Czechowskiego, który zajmuje się zarządzaniem 22 blokami mieszkalnymi we Włoszczowie, "podłączonymi" do Stolbudu, rozwiązanie proponowane przez radnych jest "najlepszym możliwym".

"Wszyscy eksperci poproszeni przez miasto o opinie jednomyślnie wskazywali, że obecna (naziemna) magistrala ciepłownicza powinna być zlikwidowana. Jest stara, przewymiarowana, co powoduje ogromne straty w przesyle" - podkreślił. Dodatkowo, usunięcie rur powinno ich zdaniem uwolnić nowe tereny inwestycyjne.

Jak wyjaśniła Boratyn, nowa spółka ciepłownicza będzie zajmowała się zarówno produkcją, jak i przesyłem ciepła. "Nie będzie, tak jak teraz, rozdziału na wytwarzanie, za które płaci Stolbudowi Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, które pobiera opłaty od odbiorców opłaty za przesył. To tylko podraża koszty, jakie ponoszą, opłacając rachunki, mieszkańcy Włoszczowy" - wyjaśniła.

Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 8 mln zł. Gmina planuje w tym celu pozyskanie środków np. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Z obecnej sieci ciepłowniczej korzysta ok 3 tys. mieszkańców Włoszczowy mieszkających w blokach oraz instytucje publiczne. Gmina liczy na to, że z nowej i w zamyśle tańszej sieci skorzystają także inni odbiorcy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.