PARTNER PORTALU
 • BGK

Wnioski o kasę na termomodernizację od 18 maja

 • PAP    6 maja 2012 - 08:01
Wnioski o kasę na termomodernizację od 18 maja

Od 18 maja do końca tego miesiąca do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska będzie można składać wnioski o dofinansowanie termomodernizacji budynków publicznych. Oprócz 30 proc. dotacji, będzie można uzyskać pożyczkę do 60 proc. wartości inwestycji.
To czwarta edycja konkursu prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (NFOŚiGW). Do zrealizowania wybranych w nim inwestycji wystarczy 10-proc. wkład własny - bezzwrotna dotacja Funduszu dla wybranych w konkursie przedsięwzięć może sięgnąć do 30 proc. kosztów, a do 60 proc. wnioskodawca może uzyskać jako pożyczkę.

Wnioski w konkursie mogą składać jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, wyższe uczelnie, instytuty badawcze, służba zdrowia, a nawet Ochotnicze Straże Pożarne, organizacje pozarządowe oraz kościoły i związki wyznaniowe.

Oprócz dotacji do ocieplenia budynków będzie można też otrzymać środki na projekty służące zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej oraz wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Oszczędność energii oznacza mniejszą emisję CO2. Termomodernizacja - to nie tylko wymiana okien i ocieplenie ścian czy dachów. Dofinansowanie można uzyskać też na wymianę pieca czy instalacji w kotłowni, sieci centralnego ogrzewania w budynkach, czy starego oświetlenia na energooszczędne. Można także zainstalować np. kolektory słoneczne, pompę ciepła, a nawet klimatyzację, jeśli poprawi to bilans energetyczny budynków.

W majowym konkursie NFOŚiGW preferowane będą projekty, w wyniku których zapotrzebowanie na ciepło zmniejszy się powyżej 30 proc., a koszt projektu indywidualnego przekracza 2 mln zł. Przy projektach grupowych koszt musi przekraczać 5 mln zł.

Pieniądze na wybrane w konkursie projekty będą pochodziły z uzyskanych przez Polskę środków ze sprzedaży nadwyżek praw do emisji CO2, wynikających z realizacji postanowień klimatycznego protokołu z Kioto w latach 2008-12.

Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie internetowej funduszu (nfosigw.gov.pl).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Gazownik, 2012-05-07 08:53:25

  Mieszkam od urodzenia (ponad pięćdziesiąt lat) w starym zabytkowym budynku w Warszawie w pobliżu naszej dumy, Stadionu Narodowego. Dopiero od kilkunastu lat pod naszą presją wziął nas, nasz budynek pod "opiekę" zarząd budynków komunalnych. Wcześniej "ktoś inny" nami się "op...iekował" i brał od nas kasę a nic nie robił. Ostatnio Ci nowi coś tam zrobili. Wcześniej to my sami lokatorzy we własnym zakresie przeprowadzaliśmy małe remonty. Może to i nie duże pieniądze były na tamte lata, zależy z którego punktu się na to patrzy ale gdyby przysłowiowy Kowalski przez ponad 50 lat ciułałby w skarpetę to mógłby uzbierać niezła sumkę. Obiecali jeszcze długo przed Euro remont elewacji, remont ulicy. Potem słuchy chodziły, że np. remont ulicy będzie po Euro, ponieważ w trakcie kibice mogą to rozjechać. Dziś na tej ulicy można uszkodzić sobie samochód. Może dziś czytając to przypadkowo, umieszczą nas w najbliższym planie remontów. Zagadką jest kwestia umieszczania w planach, budynków do remontów elewacji, termomodernizacji jak i rozpatrzenia wniosków. Lekturę polecam odpowiednim decydentom jak i konserwatorowi zabytków. Czasami pomyślcie też o ludziach.  rozwiń
 • Kotlet, 2012-05-06 17:19:42

  Nic nie wiadomo? Wnioski były,są i będą!!!
 • Singiel, 2012-05-06 10:50:45

  wnioków zapewne będzie sporo, tylko jak zostaną rozpatrzone?