PARTNER PORTALU
  • BGK

Woda droższa, lecz... najtańsza

  • dziennik.stargard.pl    28 marca 2011 - 15:30
Woda droższa, lecz... najtańsza

Od 1 maja mieszkańcy Stargardu Szczecińskiego zapłacą więcej za wodę i ścieki. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej przedłożyło już pod obrady Rady Miejskiej wniosek o podwyżkę taryf.
Pomimo wzrostu cen, 1 m3 wody i ścieków w naszym mieście będzie tańszy od taryf obowiązujących przed trzema laty w Szczecinie, Świnoujściu lub Gryfinie.

Nowe taryfy będą obowiązywały do 30 kwietnia 2012 roku. Za 1 m3 wody zapłacimy 2,35 zł netto (dotychczas 1,95 zł), a za ścieki 4,73 zł netto (dotychczas 4,22 zł). Od tego roku inną kwotę będą płacić przedsiębiorcy dostarczający ścieki o podwyższonym ładunku zanieczyszczeń, dla których koszt oczyszczania ścieków jest wyższy. Oni zapłacą 4,86 zł netto za 1 m3 (dotychczas 4,22 zł). Nie ulegnie zmianie opłata abonamentowa za wodomierz główny i nadal będzie wynosić 5,65 zł netto.

Sprawdź notowania prezydenta Stargardu Szczecińskiego

Pomimo podwyżek, ceny w Stargardzie za wodę i ścieki wciąż pozostają na poziomie tych, które obowiązywały w innych miastach województwa już kilka lat temu. Już w kwietniu 2008 roku media regionalne porównywały taryfy za dostarczaną wodę w wybranych miejscowościach naszego województwa. Już wówczas w Szczecinie, Świnoujściu czy w Gryfinie cena za 1m3 wody była większa niż stawka planowana aktualnie w Stargardzie.

Aktualny wzrost cen jest spowodowany corocznymi większymi kosztami eksploatacji sieci, urządzeń oczyszczalni i ujęcia wody. Tradycyjnie zwiększyły się też opłaty za energię elektryczną. Znacznie wzrosła cena za olej napędowy, ale też w górę poszły opłaty środowiskowe, podatki oraz koszty robót budowlanych i materiałów. Tylko w 2010 roku MPGK musiało usunąć łącznie 75 poważnych awarii.

Naprawianie sieci nie zwiększy jednak jej żywotności. W tym celu niezbędne są inwestycje - budowanie nowych sieci i kompletna wymiana istniejących, a przede wszystkim kompleksowa modernizacja oczyszczalni ścieków, a za 4-5 lat również ujęcia wody i stacji uzdatniania. Prace nad modernizacją oczyszczalni już zostały rozpoczęte - złożeniem wniosku o dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności. Obecnie spółka, po długotrwałym procesie oceny wniosku, oczekuje na alokacje środków i podpisanie umowy dotacyjnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.