Woda w Bornem Sulinowie już zdatna do picia

ZAKTUALIZOWANY: W Bornem Sulinowie (zachodniopomorskie) woda jest już zdatna do picia - poinformowała w poniedziałek spółka Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinku.

Ok. 4 tys. mieszkańców Bornego Sulinowa nie mogło używać wody do celów spożywczych od piątku 24 września z powodu zanieczyszczenia 1, 2-dichloroetanem, czyli chlorkiem etylenu, który jest stosowany jako rozpuszczalnik żywic, asfaltu i kauczuku. Związek chemiczny wykryto w dwóch z sześciu studni ujęcia.

Zakaz picia wody wydał powiatowy inspektor sanitarny w Szczecinku. W nocy z piątku na sobotę miasto zostało całkowicie odcięte od dostaw wody. Jej dostarczanie wznowiono w sobotę, ale można ją było używać tylko do celów sanitarnych. Wodę pitną dowożono cysternami.

W poniedziałek szczecineckiej spółce udało się wyizolować z systemu zanieczyszczone chemicznym związkiem studnie i wyczyścić wodociąg. Badania jakości wody potwierdziły skuteczność tych działań i powiatowy inspektor sanitarny zezwolił na spożywanie wody, która teraz jest dostarczana z czterech wolnych od zanieczyszczeń studni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Niech Pan Wdowiak powie, kiedy będzie realizowana budowa nowego ujęcia wody w innej lokalizacji, nie jak dotychczas, balansują na cienkiej linie. Co kilka miesięcy kolejne wyłączenia kolejnych studni, nie wróży nic dobrego dla zdrowia i życia mieszkańców Bornego Sulinowa.

sprawiedliwy, 2010-09-25 20:14:42 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE