PARTNER PORTALU
  • BGK

Woda w Sosnowcu już zdatna do picia

  • PAP    13 września 2013 - 09:15

Woda nadaje się do picia we wszystkich czterech dzielnicach Sosnowca - poinformował w czwartek rzecznik Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów Aleksander Maicher. Z powodu awarii wodociągu, woda nie nadawała się do celów spożywczych od popołudnia 2 września.
ZAKTUALIZOWANE. Maicher poinformował, że najnowsze wyniki badań jednoznacznie potwierdziły, że woda nadaje się do picia na wszystkich ulicach Kazimierza, Zagórza, Klimontowa i Porąbki, a beczkowozy mają zniknąć z ulic w czwartek o godz. 18.

"W środę woda zdatna do picia wróciła do większości mieszkańców czterech wcześniej wyłączonych sosnowieckich dzielnic - Kazimierz, Zagórze, Klimontów i Porąbka. Dziś (w czwartek) badania potwierdziły dobrą jakość wody w przypadku ostatnich dziewięciu ulic" - poinformował w najnowszym komunikacie Maicher. Te ulice, to: Porębska, Dobrzańskiego - od numerów 101 do 131 oraz od nr 142 do 154, Gacka - od numeru 1 do drogi S1, a także Kleeberga, Braterstwa Broni, Wschodnia, Źródlana, Środkowa, Kusocińskiego.

Rzecznik dodał również, że trwają prace nad ustaleniem przyczyny tak długotrwałej awarii. "Codziennie dostarczamy wodę dla 3,5 mln mieszkańców regionu. To pierwsza tego typu sytuacja od ponad 5 lat. Nie możemy sobie pozwolić w przyszłości na podobne przypadki" - poinformował Maicher.

Do pogorszenia parametrów fizykochemicznych wody doszło po usunięciu awarii magistrali wodociągowej o średnicy 600 mm Maczki-Zagórze na ul. Wileńskiej. Po przyłączeniu, woda przestała nadawać się do picia w domach przy ponad 50 ulicach. Według szacunków wodociągowców problem objął ok. 50-60 tys. mieszkańców.

Pierwsze informacje o pogarszających się parametrach wody GPW otrzymało - jak podał rzecznik przedsiębiorstwa - 2 września o godz. 16.30.

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. w Katowicach informowało we wtorek, że powołało komisję, która ustali przyczyny kłopotów z wodą w Sosnowcu. Zapowiedziało także wyciągnięcie konsekwencji służbowych wobec osób, które nie dopełniły swoich obowiązków. "Musimy zabezpieczyć dokumentację, porozmawiać z pracownikami odpowiedzialnymi za łączenie rurociągu, przeanalizować procedury, przygotować raport dla zarządu" - powiedział PAP w czwartek rzecznik GPW.

Za okres od 2 września do daty ustania przyczyn niezdatności wody do spożycia, GPW - producent i dostawca - nie pobierze żadnych opłat od Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Sosnowcu, które jest dystrybutorem wody. "GPW podjęło także decyzję o udzieleniu bonifikaty dla RPWiK Sosnowiec za dostarczoną wodę, po okresie ustania awarii. Wysokość bonifikaty ustalona zostanie na podstawie negocjacji GPW z RPWiK Sosnowiec" - poinformował Maicher.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • gosc, 2013-09-06 14:03:23

    narzekają a im "mineralna" z kranu cieknie - wapniowo-magnezowa