PARTNER PORTALU
  • BGK

Woda warta troski, bo będą kary

  • przegląd prasy/Puls Biznesu    25 listopada 2009 - 07:17
Woda warta troski, bo będą kary

Polsce brakuje pieniędzy, aby w najbliższych latach wybudować ponad 77 tys. km sieci kanalizacyjnej i ponad tysiąc oczyszczalni ścieków - wyjaśnia Klara Szatkiewicz z Europejskiej Federacji Narodowych Organizacji Usługodawców Wodno-Kanalizacyjnych.
Jak czytamy dziś w "Puls Biznesu", w traktacie akcesyjnym, podczas wstępowania do UE, obiecaliśmy, że do 2013 r. Polska osiągnie 91 proc. zgodności z unijną dyrektywą dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych. Pełne dostosowanie przewidywane jest do 2015 r., ale największe aglomeracje mają spełnić wymogi już w roku przyszłym.

- Z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko otrzymujemy znaczną pomoc, ale już teraz brakuje około 40 mld zł, a wartość inwestycji wciąż rośnie. Jeśli Polska na czas nie spełni zobowiązań akcesyjnych, Komisja Europejska nałoży na nasz kraj wysokie kary za zanieczyszczanie środowiska. Perspektywa ta niepokoi, czego nie umniejsza okoliczność, iż podobne problemy z wdrożeniem dyrektywy mają również inni, w tym tzw. stare państwa członkowskie Unii Europejskiej - ostrzega w "PB" Klara Szatkiewicz z Europejskiej Federacji Narodowych Organizacji Usługodawców Wodno-Kanalizacyjnych.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.