PARTNER PORTALU
  • BGK

Woda z kranu nadaje się do picia

  • sztafeta.pl    14 lutego 2012 - 10:05
Woda z kranu nadaje się do picia

Czy w Tarnobrzegu wodę można pić bez obaw? Wiele osób zgłasza, że woda pitna ma coraz gorszą jakość. Okazuje się, że nie jest tak źle.
Radny Gorzyc Józef Chmielowiec zastanawiał się nad jakością wody, podobne wątpliwości miał również radny Józef Turbiarz. Co innego jednak twierdzi szef Zakładu Gospodarki Komunalnej w Gorzycach, który dostarcza wodę mieszkańcom.

- Woda jest bardzo dobra, można z niej bez obaw korzystać - odpiera zarzuty Leszek Węgiel, kierownik ZGK.

Wyjaśnia, że woda jest badana dwa razy w miesiącu przez tarnobrzeski sanepid, a także przez zewnętrzną akredytowaną firmę, która wykonuje takie badania w całej Polsce. Co miesiąc sanepid wydaje decyzję, o dopuszczeniu wody do spożycia, a ta trafia do wójta. Z decyzją mogą się zapoznać wszyscy mieszkańcy, bo jest wywieszana na tablicy ogłoszeń w urzędzie gminy.

Comiesięczne badania wykazują, że woda ma bardzo dobre parametry, można ją pić nawet bez przegotowania. Ponadto woda ta pochodzi wprost z siedmiu studni głębinowych, co jej dużym atutem. Bo mieszkańcy wielu miast korzystają z oczyszczonej wody z rzek, której smak i zapach pozostawiają wiele do życzenia.

Odpowiadając na zarzuty radnych, kierownik upewniał się też, czy woda nie powoduje jakiś negatywnych skutków zdrowotnych.

- Zapytałem lekarzy z dwóch przychodni z Gorzyc, a także w Sokolnikach, czy występują jakieś zachorowania związane ze spożywaniem, czy też używaniem wody do celów higienicznych - mówi kierownik ZGK. - Okazuje się, że lekarze nie stwierdzili żadnych takich dolegliwości, czy też pogorszeni zdrowia u pacjentów.

Kierownik ZGK, zwrócił się również do tarnobrzeskiego sanepidu z zapytaniem, czy lekarze z terenu powiatu nie zgłaszali takich sygnałów. Również takich zgłoszeń nie było.

Jak zaznacza Leszek Węgiel, gdyby wystąpiły jakiekolwiek przekroczenia norm parametrów wody, to od razu otrzymuje on informację mailową, a także sms na komórkę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • xxl, 2012-10-17 23:43:56

    Ktoś tu sobie żartuje!!!! Woda nie nadaje się ani na kawę, ani na herbatę. jedyni zadowoleni to sklepikarze i markety sprzedające masowo 5l. tzw. wodę żródlaną.