PARTNER PORTALU
  • BGK

Wodna taksówka nad Zalewem Szczecińskim

  • PAP    10 kwietnia 2012 - 11:32

Od maja trasę Szczecin-Świnoujście będzie można pokonać wodolotem. Dwie jednostki są przygotowywane do nowego sezonu i niebawem wznowią swoje rejsy.
Jak poinformował Waldemar Wnuk z Adler-Schiffe Polska, wodolot „Bosman Express” wraca na trasę Szczecin-Świnoujście na początku maja. Na jednostce kończy się teraz remont kadłuba i prace konserwacyjne, jest przygotowywana do rozpoczęcia regularnych lotów.

„Bosman Express” będzie odbywał dwa kursy dziennie. W Szczecinie (zabierz głos/oceń prezydenta) będzie odpływał z dawnego Dworca Morskiego przy ul. Jana z Kolna, a w Świnoujściu (zabierz głos/oceń prezydenta) – z Wybrzeża Władysława IV.

Wodolot osiąga prędkość ok. 70 km na godzinę i pokonuje trasę łączącą dwa miasta w mniej więcej godzinę. Na pokład może zabrać 120 osób. W zeszłym roku od kwietnia do października przewiózł kilkanaście tysięcy pasażerów.

Jednostka „Bosman Express” to konstrukcja wyprodukowana w 1992 r. w Sankt Petersburgu. Zanim trafiła do Szczecina, kursowała jako tramwaj wodny między Rotterdamem a Amsterdamem. Została kupiona w Holandii i przywieziona do Szczecina, gdzie przeszła remont, zamontowano na niej m.in. dwa nowe silniki o mocy 1,5 tys. kM każdy. W 2007 r. jednostka zaczęła wozić pasażerów na trasie Szczecin-Świnoujście.

Kolejny wodolot, który będzie woził pasażerów na tej trasie, to „Gryf”. Jak powiedział Sławomir Pyta z Wodnych Linii Lotniczych, „Gryf” zacznie pływać 1 maja – tak jak „Bosman Express”, z dawnego Dworca Morskiego w Szczecinie. Może wziąć na swój pokład 54 osoby, do Świnoujścia płynie około godziny. Wodolot zaczął nieregularne rejsy w zeszłym roku. W tym sezonie ma już kursować regularnie.

Jednostka wcześniej woziła pasażerów na Zalewie Wiślanym. Pyta powiedział, że trwają starania, aby wodolot w drodze do Świnoujścia zatrzymywał się w Trzebieży, skąd mógłby zabierać nad morze pasażerów z Polic.

Wodne Linie Lotnicze mają również zamiar uruchomić w tym roku taksówkę wodną, która będzie woziła chętnych w wybrane miejsca nad Zalewem Szczecińskim i do miejscowości nadmorskich. Trasę ma obsługiwać mały wodolot „Wołga”, który zabiera na pokład 8 pasażerów.

Przed laty rejsy wodolotami nad morze były atrakcją turystyczną Szczecina. Od połowy lat 90. na blisko dekadę wodoloty zniknęły z miasta. Od 2007 r. znowu można polecieć ze Szczecina nad morze.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.