PARTNER PORTALU
 • BGK

Wodny Park Tychy. Pierwsi goście już w kwietniu

 • PAP/KDS    5 lutego 2018 - 11:22
Wodny Park Tychy. Pierwsi goście już w kwietniu
Park Wodny Tychy będzie zasilany energią odnawialną: słoneczną i poprzez biogaz. (fot. Facebook/Park Wodny Tychy)

Park Wodny Tychy jeszcze przed oficjalnym otwarciem chce zaprosić ok. 500 gości do przetestowania obiektu. Inwestor wybierze ich m.in. sposób fanów śledzących profil nowej atrakcji na Facebook.
 • "Majówka już w Wodnym Parku! W kwietniu zaprosimy 500 fanów" - napisali w poniedziałkowej (5.02) informacji przedstawiciele aquaparku, który od 2014 r. powstaje w południowej części Tychów.
 • Będzie to czwarty obiekt tego typu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Inne działają już w Tarnowskich Górach, Dąbrowie Górniczej oraz Rudzie Śląskiej.

Jeszcze w sierpniu 2017 roku datę otwarcia obiektu planowano na "czwarty kwartał". W tym czasie na budowie rozpoczęły się jednak odbiory straży pożarnej i sanepidu. W styczniu 2018 odbiory końcowe rozpoczęli też przedstawiciele Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach - inwestora obiektu i jego docelowego zarządcy.

- Odbiory polegają na szczegółowych kontrolach sprawności technicznej urządzeń oraz zgodności wykonanych robót z dokumentacją. W ten sposób pozytywnie zweryfikowaliśmy już jedną czwartą instalacji, urządzeń i technologii - przekazał prezes tej należącej do tyskiego samorządu instytucji Zbigniew Gieleciak.

Wyjaśnił, że w ich następstwie powstała lista dodatkowych zaleceń, które generalny wykonawca, Mostostal Warszawa, już zaczął wdrażać. Ostatecznie ma on przekazać obiekt inwestorowi 9 kwietnia br. Dokładna data otwarcia Wodnego Parku Tychy ma zostać podana 50 dni wcześniej. Przed oficjalną uroczystością z obiektu bezpłatnie ma skorzystać ok. 500 osób.

Czytaj więcej: Upadł najstarszy aquapark w Polsce

- Po pozytywnym zweryfikowaniu wszystkich procedur bezpieczeństwa, o skorzystanie z naszych atrakcji poprosimy pierwszych gości. Wejściówki będą dla nich bezpłatne, a po zakończeniu wizyty zaprosimy ich na kawę, w trakcie której szczegółowo wypytamy o wrażenia. Spostrzeżenia gości postaramy się wdrożyć jeszcze przed otwarciem - zadeklarował Gieleciak. Jak dodał, chętnych do odwiedzenia będą szukać wśród fanów śledzących profile Wodnego Parku Tychy w mediach społecznościowych.

Prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach zaznaczył również, że tego typu inwestycje są bardzo skomplikowane. - W naszym przypadku dodatkowym wyzwaniem był absolutnie unikalny w skali kraju system zasilania w energię elektryczną i ciepło. Musieliśmy zbudować nowatorski gazociąg, który wymagał przetarcia szlaków w zakresie procedur administracyjnych - wyjaśnił.

Park Wodny Tychy będzie zasilany energią odnawialną: słoneczną i poprzez biogaz. Biogaz, wytwarzany w tyskiej oczyszczalni z osadów ściekowych i innych odpadów, po uszlachetnieniu zostanie zamieniony w energię dzięki bioelektrociepłowni, wyposażonej w dwa generatory o mocy elektrycznej 400 kW każdy oraz kocioł do produkcji ciepła.

Zasilanie aquaparku biogazem to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce. Dzięki niemu koszty utrzymania obiektu mają być o kilkadziesiąt procent niższe niż w typowym parku wodnym, zasilanym energią z sieci. Konieczność zakupu ciepła oraz energii elektrycznej z sieci ciepłowniczej i energetycznej będzie ograniczona do minimum. Możliwe okresowe nadwyżki w produkcji prądu i ciepła będą odpowiednio zagospodarowywane.

Budowa Parku Wodnego Tychy, zgodnie z tym założeniem, trwa od 2014 r. Całość ma kosztować ponad 90 mln zł. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie 16 tys. m kw., z czego 1,7 tys. m kw. to powierzchnia basenów, z tego 400 m kw. to baseny zewnętrzne.

Obiekt będzie podzielony na różne strefy, m.in.: rekreacyjną, sportową, SPA czy fitness. Znajdą się w nim baseny sportowe, sauny, różnego rodzaju zjeżdżalnie (m.in. do zjazdu na pontonie), a także pierwszy w polskich parkach wodnych symulator surfingu. Jedną z atrakcji - w mieście znanym m.in. z produkcji piwa - mają być kąpiele w ekstrakcie piwnym w wannach z drewnianych bali. Według wcześniejszych założeń obiekt ma odwiedzać ok. 300 tys. osób rocznie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • Emeryt, 2018-03-01 18:38:49

  Nareszcie będzie finał. Śledzę budowę od początku. Myślę że będzie super. Tylko aby ceny nie przerosły nasze emeryckie dochody i nie było tak ,kto nie ma miedzi tow dwoma siedzi. Konieczne oddzielić część basenowa od rekreacji.
 • Grażyna Gierek, 2018-03-01 08:18:35

  Czekamy z utęsknieniem na otwarcie Parku Wodnego Tychy, tym bardziej, ze mieszkamy w pobliżu tegoż obiektu. Ze zdumieniem obserwowaliśmy realizacje tego, niełatwego przedsięwzięcia, z wieloma nowatorskimi rozwiązaniami. Duma nas rozpiera, jak obserwujemy kolejny obiekt użyteczności publicznej powsta...ły w naszym miescie.To był dobry wybór zamieszkać w Tychach, z wyboru , w miescie piekniejacym z roku na rok! Grażyna i Ryszard.  rozwiń
 • Jolanta, 2018-02-07 13:03:11

  To wspaniała iwestycja dla Tych i tyszan rozsławi nasze miasto nie tylko w kraju ale i zagranicą ,tyle atrakcji i nowatorskie techniki nie mogę doczekać się otwarcia i krzystania z basenów tylko czy będzie mnie stać ?Wyglaąda świetnie ,z rozmachem i nowoczesny obiekt ,myślę że inne miasta będą nam z...azdrościć tego parku-wodnego.  rozwiń