PARTNER PORTALU
  • BGK

Wodociągi Białostockie inwestują na potęgę. Wydadzą 134,3 mln zł

  • PAP/KDS    29 marca 2018 - 16:51
Wodociągi Białostockie inwestują na potęgę. Wydadzą 134,3 mln zł
Wodociągi Białostockie m.in. kupią w ramach projektu dwa pojazdy do monitorowania i czyszczenia sieci kanalizacji sanitarnej. (fot.pixabay.com)

134,3 mln zł netto będzie kosztować 13 różnych inwestycji, które zrealizuje do 2021 r. spółka komunalna gminy Białystok Wodociągi Białostockie. Inwestycyjne mają poprawić gospodarkę wodno-ściekową w aglomeracji białostockiej.
  • Ponad 85,6 mln zł z inwestowanej kwoty pochodzi z UE z Funduszu Spójności (w ramach umowy Wodociągów Białostockich z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).
  • Reszta to wkład własny Wodociągów w ramach projektu "Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Białegostoku i gminy Wasilków - I etap".
  • Inwestycje - do 2021 r. - zaplanowano w oczyszczalni ścieków, w trzech stacjach uzdatniania wody oraz w kilkunastu różnych rejonach w Białymstoku, gdzie będzie budowana i przebudowywana sieć kanalizacji sanitarnej i wodociągowej.

Dzięki wszystkim inwestycjom ścieki mają być jeszcze skuteczniej oczyszczane, a do nowej infrastruktury będą się mogli podłączać kolejni odbiorcy - podkreśla w przekazanej PAP informacji Piotr Sokołowski, prezes Wodociągów Białostockich. Zmodernizowanych i wybudowanych ma być łącznie ponad 19 km sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.

Do połowy maja ma się zakończyć rozbudowa i przebudowa prowadzona w tzw. biologicznej części białostockiej oczyszczalni ścieków. Powstają tam dwa dodatkowe tzw. bloki biologiczne o kubaturze ok. 14 tys. metrów sześciennych, gdzie ścieki (ok. 80 tys. metrów sześciennych na dobę) będą napowietrzane. Ma to wydłużyć czas biologicznego oczyszczania nieczystości, przez co - powinna się "utrzymać jakość ścieków oczyszczonych na poziomie wymaganym przepisami prawa polskiego i unijnego".

Będą też zainstalowane urządzenia, by "wyraźnie ograniczyć" oddziaływanie nieprzyjemnych zapachów na tereny sąsiadujące z oczyszczalnią, by mieszkańcy jak najmniej je odczuwali.

Na stacji uzdatniania wody w Wasilkowie będą modernizowane tzw. stawy infiltracyjne, które służą do gromadzenia wody powierzchniowej na potrzeby ujęcia wody dla miast Białystok i Wasilków. W sąsiadującej z nią stacji na Pietraszach, dodatkowe urządzenie zwane pulsatorem zwiększy wydajność uzdatniania wody. Z kolei w stacji uzdatniania wody Jurowce np. będą montowane panele fotowoltaiczne na potrzeby własne tego obiektu.

Dzięki inwestycjom obejmującym system wodno-kanalizacyjny w mieście, ma on być bardziej szczelny i mniej narażony na awarie. Wśród ogólnych celów projektu wymienia się też ograniczanie potencjalnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych.

Wodociągi Białostockie kupią też w ramach projektu dwa pojazdy do monitorowania i czyszczenia sieci kanalizacji sanitarnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • xyzt41@gmail.com, 2018-03-30 18:29:08

    Brawo! Spółka komunalna gminy Białystok Wodociągi Białostockie. Gratuluje!!! Jozef Timkovski. xyzt41@gmail.com