PARTNER PORTALU
  • BGK

Wodociągi i kanalizacja do uszczelnienia

  • PAP    13 kwietnia 2012 - 12:53
Wodociągi i kanalizacja do uszczelnienia

Najstarsza część sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w Żywcu będzie uszczelniona.
Projekt, który zostanie zrealizowany do końca przyszłego roku, pochłonie blisko 13,9 mln zł – poinformował w piątek rzecznik żywieckiego magistratu Tomasz Terteka.

„Projekt zakłada uszczelnienie 9 km sieci wodociągowej wraz z wymianą około 200 przyłączy, a także uszczelnienie 20 km sieci kanalizacji sanitarnej i studni kanalizacyjnych. Wykonawcą jest wrocławska firma Teco” – powiedział Terteka.

Fragmenty żywieckiej kanalizacji, które samorząd zdecydował się uszczelnić, to najstarsze rurociągi w mieście, położone głównie w jego centrum. Powstały w latach 60. i 70. XX wieku z krótkich rur kamionkowych uszczelnianych sznurem smołowanym.

„Do uszczelnienia zostanie wykorzystana technologia utwardzanego rękawa. Polega na wprowadzaniu przez studzienkę kanalizacyjną elastycznego rękawa z włókniny nasączonej żywicami termoutwardzalnymi. Wypełniająca instalację woda sprawi, że przylgnie on do naprawianego przewodu. Dzięki podgrzaniu wody żywica zostanie utwardzona. Wewnątrz nieszczelnego fragmentu powstanie swoista nowa rura” – wyjaśnił rzecznik.

Prace uszczelniające są elementem II fazy projektu „Oczyszczanie Ścieków na Żywiecczyźnie”. Powstaje w jego ramach blisko 1,2 tys. km sieci kanalizacyjnej i blisko 200 wodociągowej, a także instalacja suszenia osadów przy oczyszczalni ścieków w Żywcu. Zaawansowanie realizacji tych inwestycji wynosi obecnie ponad 60 proc.

Projekt „Oczyszczanie Ścieków na Żywiecczyźnie” realizuje Związek Międzygminny do spraw Ekologii, który zrzesza gminy: Żywiec, Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ujsoły oraz Węgierska Górka.

W pierwszej fazie projektu, która została zakończona pod koniec 2010 roku, rozbudowana i zmodernizowana została oczyszczalnia ścieków w Żywcu. Jej przepustowość została zwiększona niemal dwukrotnie, z 23 do 42 tysięcy metrów sześc. na dobę. Zmodernizowano także oczyszczalnię w Cięcinie i Zwardoniu.

Całkowity koszt projektu przekracza 858 mln zł. Blisko 585 mln zł pochodzi z funduszy UE. Reszta to wkład własny samorządów. Inwestycje muszą zostać zrealizowane do końca 2013 roku.

Tomasz Terteka powiedział, że samorządy Żywiecczyzny zabiegają o rozszerzenie projektu o trzecią fazę, w której uregulowane zostałyby brzegi rzek, potoków oraz Jeziora Żywieckiego, a także wykonane byłyby zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Dno jeziora zostałoby oczyszczone, a na brzegach powstałaby infrastruktura rekreacyjna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.