PARTNER PORTALU
 • BGK

Wody opadowe. Nowe prawo wodne sprawi, że zapłacimy za deszczówkę

 • Piotr Toborek    7 stycznia 2018 - 06:00
Wody opadowe. Nowe prawo wodne sprawi, że zapłacimy za deszczówkę

Według szacunków to "przeciętny Kowalski" posiadający dom jednorodzinny zapłaci najwięcej (fot. fotolia)

Dyskusja o opłatach za odprowadzenie wód deszczowych i roztopowych trwa w Polsce od wielu lat. Do tej pory opłaty z tego tytułu pobierano jednak w niewielu miastach i były symboliczne. Po wprowadzeniu Prawa wodnego trzeba się liczyć z tym, że płacić będziemy wszyscy i będą to opłaty wyższe.
 • Od 1 stycznia 2018 r. wzrosły opłaty za odprowadzanie wody deszczowej. 
 • Tak zdecydowali posłowie, uchwalając nowe Prawo Wodne.
 • Ta decyzja spowoduje wprowadzenie lub wzrost opłat w z tytułu odprowadzania deszczówki czy wody z roztopionego śniegu.

Jeszcze w ostatnich dniach roku na tę decyzję jako pierwszy zareagował Poznań, gdzie radni przyjęli podwyżkę opłat za odprowadzanie wód opadowych.

- Nowe zapisy ustawy weszły w życie od 1 stycznia 2018 roku. Szybkie tempo wprowadzanych przepisów spowodowało, że zmiany w umowach zawartych pomiędzy miastem Poznań a użytkownikami kanalizacji deszczowej muszą być wprowadzone w trybie pilnym - informuje Katarzyna Bolimowska, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

- Opłata wodna, którą trzeba będzie odprowadzać do nowo powstałej państwowej instytucji, jest prawie trzykrotnie wyższa od dotychczasowej opłaty środowiskowej odprowadzanej do urzędu marszałkowskiego. Gdyby nie zmiany w ustawie, to nie byłoby planów wprowadzania zmian w opłatach - dodaje.

Czytaj też: Dezynfekcja wody deszczowej. Konieczna, ale czy skuteczna? 

Pieniądze z opłat gminy będą musiały odprowadzić do nowej rządowej instytucji - Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Docelowo może wpływać do niej nawet kilka miliardów złotych rocznie z całej Polski.

Opłatami za usługę odbioru wód opadowych i roztopowych objęte zostają wszystkie odwadniane powierzchnie, w tym również dachy, z których wody opadowe i roztopowe odprowadzane są do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej.

W Poznaniu do usługobiorców zostały wysłane pocztą aneksy do zawartych umów wraz z regulaminem odprowadzania wód opadowych i roztopowych do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej miasta. Do aneksów dołączono również cennik usług w zakresie dotyczącym odprowadzania wód opadowych i roztopowych do miejskiej sieci kanalizacji.

Dotychczasowi usługobiorcy, którzy w świetle nowych przepisów zdecydują się na zmianę sposobu zagospodarowania wód opadowych i rezygnację z usługi odbioru wody opadowej poprzez kanalizację deszczową, proszeni są o zgłoszenie powyższego i podanie terminów planowanych zmian.

Rząd szacował, że statystyczny Polak zapłaci 13-14 zł rocznie, jednak dużo bardziej odczują to mieszkańcy i przedsiębiorcy z dużych miast, jak Kraków, Warszawa czy właśnie Poznań.

Kto zapłaci więcej?

Według szacunków to "przeciętny Kowalski" posiadający dom jednorodzinny zapłaci najwięcej. W 2016 i 2017 roku, mając dom z podjazdem - 20 m2 i dachem - 50 m2 płacił rocznie 41 zł. W 2018 roku ta opłata wzrośnie prawie trzykrotnie i ma wynieść 116 zł. Dla porównania mały przedsiębiorca z działką ok. 1000 m2 i dachem 700 m2 dotychczas płacił 2344 zł, a w tym roku opłaty wzrosną mu o ponad 500 zł. Podwyżki nie ominą też mieszkańców spółdzielni, dla których opłaty za kanalizację deszczową wzrosną o ponad 60 proc.KOMENTARZE (64)

 • casandra, 2018-01-20 15:13:54

  W Poznaniu od lat obowiązuje opłata za "deszcz" Z terenów utwardzonych podłączonych do kanalizacji . Teraz w retorsji ludzie tworzą utwardzenia powodujące przesiąkanie i nie płacą .Ponieważ Poznań leży na kilku wzgórzach zobaczymy jak ta przesiąkająca woda uwodni grunty pod domami , a one... zaczną tonąć jakby stanęły na bagnie lub lotnych piaskach ....by na koniec całe wzgórza się rozmyją jak babka na brzegu morza..... I jeszcze jedno ta woda deszczowa przepłukuje za darmo rury i kanały kanalizacyjne i już dziś maszyny jeżdżą i przepłukują zapychającą się kanalizację dla odmiany ....za ciężką kasę .Brawo wy....  rozwiń
 • Witek, 2018-01-19 15:12:11

  Bedzie jeszcze podatek od słońca, wiatru, księzyca, powietrza,
 • Olek.eko, 2018-01-19 07:07:58

  Wybudowalem dom razem ze zbiornikiem na deszczówkę, którą uźywam do podlewania ogrodu, czy ja teź będę płacił za wody opadowe? Według przepisów tak bo w przepisach nie ma mowy o takim przypadku. Tutaj chodzi o daninę a nie o ekologię czy jakiś inny wkręt.