PARTNER PORTALU
 • BGK

Wody Polskie. Marek Gróbarczyk rozmawiał ze związkowcami

 • pt    5 lutego 2018 - 10:47
Wody Polskie. Marek Gróbarczyk rozmawiał ze związkowcami
Marek Gróbarczyk spotkał się ze związkowcami (fot. MGMiŻŚ)

Związkowcy reprezentujący pracowników Wód Polskich spotkali się w Ministrem Markiem Gróbarczykiem. „Padły pewne ustalenia, o których za wcześnie jeszcze pisać. Mając smutne doświadczenie z poprzedniego rozdania, nie chcemy budzić nadmiernych nadziei”  - oceniają związkowcy.




 • W Wodach Polskich trwa stan niepewności.
 • Pracownicy nadal oczekują na informacje i przedstawienie im umów.
 • W planach są kolejne spotkania Marka Gróbarczyka i prezesa PGW WP ze związkowcami.

W ub. tygodniu doszło do spotkania w wąskim gronie przewodniczących NSZZ Solidarność z Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Markiem Gróbarczykiem i Przemysławem Dacą, prezesem Wód Polskich.

Czytaj też: Wody Polskie w organizacji. "Zdezelowany sprzęt, przerosty lub braki kadrowe"

Było to pierwsze spotkanie związku z MGMiŻŚ po przejściu gospodarki wodnej z Ministerstwa Środowiska.

Jak ocenili związkowcy, „Rozmowy trwały bite dwie godziny i były rzeczowe”.

Co ustalono podczas spotkania?

Uznano, iż regulamin wynagradzania został wprowadzony ze złamaniem prawa (bez konsultacji z NSZZ Solidarność). Prace nad uporządkowaniem tematu mają być zakończone w najbliższych dwóch tygodniach.

Minister Marek Gróbarczyk potwierdził, że zobowiązania podjęte przez jego poprzedników, zawarte w Porozumieniu z dnia 5.05.2016 roku, przejmuje jako sukcesor (chodzi o obiecany przez Jana Szyszkę wzrost wynagrodzeń).

Czytaj: W Wodach Polskich narasta niepokój wśród pracowników

Minister zaakceptował propozycję, aby powołać w najbliższym czasie zespół ds. opracowania Układu Zbiorowego Pracy. W skład zespołu wejdą m.in. przedstawiciele związków zawodowych.

Jak podkreśla NSZZ, pomimo występującego przerostu zatrudnienia, szczególnie w grupie pracowników biurowych, prezes PGW WP zadeklarował, że będzie dążył do utrzymania etatów. Pracownicy przypisani do innych jednostek, np. z Gliwic do Poznania, będą nadal wykonywać zadania w dotychczasowych miejscach pracy.

Rozpatrzona ma też zostać sprawa przedmiotowego traktowania pracowników, poprzez nieprawidłowe przedstawianie porozumień pracownikom zmieniających warunki pracy i płacy.

Związkowcy bez euforii przyjęli jednak wyniki rozmów: „Mając smutne doświadczenie z poprzedniego rozdania, nie chcemy budzić nadmiernych nadziei. Rzeczywistość to szybko zweryfikuje.  W ciągu ostatnich dwóch lat cierpliwość pracowników gospodarki wodnej już się wyczerpała. Kredytu zaufania już nie ma. Tym trudniejsze stoi przed rządem zadanie, bo trzeba zaufanie odbudować, tak jak odbudowy wymaga gospodarka wodna, która znajduje się w dramatycznej sytuacji. Łatwo na pewno nie będzie” – napisała w komunikacie po spotkaniu NSZZ Solidarność.

7 lutego 2018 roku odbędzie się kolejne spotkanie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (5)

 • Emeryt, 2018-02-08 22:40:25

  O przepraszam, Pani Iwona Koza też została odwołana - tak, że mój poprzedni wpis w tym zakresie jest już nieaktualny.
 • Emeryt, 2018-02-08 22:34:06

  Jak wynika z dotychczasowych działań obydwu resortów, tj. Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, następuje destrukcja w zarządzaniu gospodarką wodną. Z całym szacunkiem, ale w obecnym kierownictwie PGW Wody Polskie na stanowisku wiceprezesa ostała się, na r...azie, jedynie Pani Iwona Koza, była po. Prezesa KZGW, pozostałe osoby w zarządzaniu całym segmentem gospodarki wodnej mieli tyle wspólnego, co ja z badaniami kosmicznymi. Gospodarka morska i żegluga, choć z wodą związana, to raczej kojarzy się z pływaniem. Z moich obserwacji już na etapie prac nad nowym prawem wodnym i jego legislacją wynikało, że będzie to wielki bubel prawny i chyba wielkie bum, a szkoda bo mogło być całkiem dobrze. Mądrzy autorzy napisali 574 art. z wieloma ustępami, punktami, paragrafami i po co to komu. Szkoda mi dorobku i ludzi, z którymi w gospodarce wodnej pracowałem przez ponad 45 lat. Życzę zatem nowemu kierownictwu mądrych decyzji i właściwych rozwiązań w tym zakresie.  rozwiń
 • zasadny, 2018-02-06 15:01:01

  gróbarczyk do dymisji